Almanya’da sağlık çalışanlarına aşı zorunluluğu – AKA Hasta ve Bakım Şirketi sahibi Esma Arslan’ın açıklaması

Enfeksiyondan Korunma Yasası gereği, 16 Mart 2022 tarihi itibarıyla Almanya’da sağlık ve bakım sektöründe çalışanlara yönelik korona aşısı zorunluluğu yürürlüğe girdi. Yani sağlık ve bakım sektöründe artık sadece tam aşılı olanlar, hastalığı atlatmış olanlar veya korona aşısı yaptıramayacağına dair doktor raporu olanlar çalışabilecek. Aşısız eleman çalıştıran işyerlerine ve aşısız çalışanlara ise cezai yaptırımlar uygulanacak. Çalışanlar eğer 15 Mart 2022 tarihine kadar işyerlerine gerekli belgelerini beyan etmemişler ise, bunu artık bağlı bulundukları sağlık dairelerine bildirmek zorundalar.  

Geçen yılın Aralık ayında Federal Meclis ve Federal Konsey’in aldığı karar doğrultusunda özellikle yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf olan hastaların koronavirüs enfeksiyonuna karşı korunması amaçlı sağlık ve bakım sektöründe çalışanlara aşı zorunluluğu getirilmesi kararı almıştı. Bu kararın alınmasında Almanya’da yüzde 70’lerde olan düşük aşılama oranı etkin oldu. Aralık ayından bu yana tam aşılı olanların oranı yüzde 76’ya, hatta güçlendirici aşısını da yaptırmış olanların oranı yüzde 58’e çıkmasına rağmen karar yürürlüğe koyuldu. Yaygın görülen Omikron varyantının daha hafif atlatılmasından yola çıkılarak sektörde aşı zorunluluğunun gerekli olup olmadığı tartışmaları sürerken Robert Koch Enstitüsü (RKI), yaptığı açıklamada sağlık ve bakım sektöründeki vaka sayılarının hala çok yüksek olduğunu gerekçe gösteriyor. 28 Şubat-6 Mart 2022 tarihleri arasındaki vaka sayılarına dikkat çeken RKI, vatandaşlar arasındaki vaka sayılarının bin 416’lerde seyrederken bakım evlerindeki vaka sayılarının 7 bin 678 olarak kaydedildiğini açıkladı. Almanya, 18 yaş üstündeki herkes için aşı zorunluluğu getirilmesi yönünde çalışmalarını sürdürüyor. 

Hamburg’un Lohbrügge semtinde hizmet veren AKA Hasta ve Yaşlı Bakım Hizmeti şirketi sahibi Esma Arslan, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “İşveren olarak bu konuda bizler daha önce de bilgilendirilmiştik. Çalışanlarımızın 15 Mart 2022 tarihine kadar bizlere aşı karnelerini ya da hastalığı atlatmış olduklarına veya aşı yaptıramayacaklarına dair doktor raporunu bize beyan etmeleri gerekiyordu. 16 Mart itibarıyla bu beyanların artık bağlı bulunulan sağlık dairelerine yapılması gerekiyor. Şu andan itibaren aşısız eleman çalıştırmamız durumunda 3 bin 400 avroya kadar para cezasına tabi tutulabileceğiz. Ayrıca aşısız çalışanlar için de cezai yaptırımlar uygulanacak. Aşısız çalışan personellerin ücreti, sağlık kasaları tarafından ödenmeyebilecek. Bu nedenle sektörde çalışıp aşısız olanlara bir an önce aşı olmalarını tavsiye ediyoruz”.  

Sağlık ve bakım sektöründe aşı zorunluluğuyla ilgili bir de değerlendirme yapan Arslan, “İşveren olarak tabii ki herkesin aşı olmasından yanayım. Zira çalışanlar hasta ve yaşlı insanlarla, yani bağışıklık sistemi zayıf kişilerle birebir temastalar. Öte yandan kişilerin aşılı olsalar bile taşıyıcı olabileceklerini de göz ardı etmemek gerekiyor. Bu nedenle biz hijyen ve mesafe kurallarına azami dikkat gösteriyoruz. Yani aşı zorunluluğu bir çözüm mü, bu tartışma konusu. Zira ortada zorlama ve aşırı baskı olduğu zaman inatlaşma da olabiliyor. Belki insanlar rahat bırakılırsa daha dikkatli olurlar. İnsanların kafaları bu konuda net değil, orantısız uygulamalar, kısıtlamalar insanların kafasını karıştırıyor hatta tıbbi maske takanlarla FFP2 maskesi takanları bile zaman zaman karşı karşıya getiriyor”  

AKA Hasta ve Yaşlı Bakım Hizmetleri şirketi ile ilgili daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:  

https://www.aka-arslan.com/

16.03.2022 / HAMBURG 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir