Almanya’daki Covid-19 protestoları vaka sayısında artışa yol açtı

Almanya’da yapılan bir araştırma, hükümetin Covid-19 salgını kısıtlamalarına karşı yapılan protestoların enfeksiyonlarda artışa yol açtığını ortaya koydu.

Berlin hükümeti aldığı sıkı önlemlere rağmen vaka sayısındaki artışın önüne geçemiyor. Hali hazırda ocak ayında Covid-19 bağlantılı ölümlerde yüzde 18’lik bir artış yaşandığı belirtilirken, yapılan son araştırma sonucunda artışın nedenlerinden birinin de protestolar olduğu tespit edildi.

’21 bin Covid-19 vakası önlenebilirdi’

Leibniz Avrupa Ekonomik Araştırma Merkezi (ZEW) ve Berlin Humboldt Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada görev alan yetkililer, “Berlin ve Leipzig’de düzenlenen iki büyük protesto gösterisi iptal edilmiş olsaydı yaklaşık 21 bin vakanın da önüne geçilmiş olurdu” açıklamasında bulundu.

Söz konusu araştırmada, protestocuları miting alanlarına götüren bir otobüs ağının faaliyet gösterdiği bölgelere odaklanıldı. Uzmanlar, bu bölgelerdeki yedi günlük enfeksiyon oranının iki gösteriden sonra önemli ölçüde arttığını buldu.

‘Hijyen kurallarına uymayan azınlık, başkaları için önemli bir risk’

Araştırmacılardan Martin Langer, “Mevcut hijyen kurallarına uymayan mobil bir azınlık, başkaları için önemli bir risk oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Ülkede yaz ayından bu yana süren protestolarda sosyal mesafe kuralına uyulmadığı gibi genelde katılımcılar maske de takmıyor.

Kaynak : EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir