AVRUPA’DAN KOBANİ GÖZALTILARINA TEPKİ: TÜRKİYE’Yİ AB’DEN DAHA DA UZAKLAŞTIRIR

Türkiye’de ‘Kobani eylemleri’ soruşturması kapsamında 7 ilde gerçekleşen onlarca gözaltı operasyonuna ilişkin Avrupa’dan tepki mesajları geldi.

Euronews Türkçe’ye konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Ana Pisonero, Türkiye’de bu türden gelişmelerle ilk kez karşılaşmadıklarını belirterek, “Avrupa Birliği hali hazırda Türkiye’deki anti-terör yasaları ve uygulamalarına ilişkin kaygılarını birçok kez dile getirdi. Benzer endişeler devam ediyor. Son gelişmelere ilişkin olarak da daha resmi ve üst düzey bir tepki konusunda şimdilik biz de beklemedeyiz.” dedi.

Ana Pisonero  

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, “Türk makamları eleştirel sesleri kısarak olağanüstü hal oluşturmaya kararlı görünüyor” açıklaması yaptı.

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in gözaltı kararının ‘halkın iradesine saldırı” olarak niteleyen Amor, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “HDP üyelerine yönelik 2014 yılına dayanan olaylara karıştıkları iddiasıyla ilgili bu yeni baskı kampanyasından derin endişelerimi dile getiriyorum. Bu sadece geçmişe yönelik fiili olağanüstü halin başarısız darbe girişiminden daha önceki bir döneme yansımasıdır. Türk makamları, muhalefeti ve herhangi bir eleştirel sesi daha da bastırmak için bir tür genel geriye dönük olağanüstü hal oluşturmaya kararlı görünmektedir. Eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da bu olaylara benzer bir şekilde karışmakla suçlandı, AİHM kararına aykırı şekilde 6 yıldır hapiste ve hala iddianame bekliyor”

“Türkiye’yi AB’den uzaklaştıran adım”

Avrupa Parlamentosu Sosyalist ve Demokratlar İlerici İttifakı (S&D) Başkan Yardımcısı Kati Piri de olayı Türkiye’yi AB’den uzaklaştıran bir adım olarak niteledi: “Avrupa ve uluslararası toplumdan tekrarlanan mesajlara rağmen, Türk yetkililer Kürt yanlısı siyasetçilere yönelik saldırılarını sürdürüyor. Eski milletvekilleri de dahil olmak üzere bu kişilerin tutuklanması, Türkiye’yi AB’den daha da uzaklaştıran bir başka geri adımdır. HDP, 6 milyon seçmeni temsil eden Kürt azınlığın demokratik ve barışçıl kolu S&D Grubu’nun iki kardeş partisinden biridir. Hepsi derhal serbest bırakılmalı.”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu’nun da tutuklu bulunduğu 2014’te düzenlenen Kobani eylemlerine ilişkin soruşturması kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Gözaltı kararı kapsamında Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen gözaltına alındı.

Kaynak :  Sertaç Aktan / EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir