Barış Öneş ve Ralf Neubauer Liman Derneği’ne dayanışma ziyareti

2003 yılında Hamburg-Billstedt Türk Emekliler ve Yaşlılar Derneği (TEYDER) tarafından kurulan ve  dernek binasını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olan  kültürlerarası emekliler ve yaşlılar buluşma merkezi LİMAN için destek yolları aranıyor.  

120’nin üzerinde emekli ve yaşlı insana sosyal, yasal ve sağlık konulu bilgilendirilmelerin ve çeşitli hizmetlerin sunulduğu, farklı kültürlerden yaşlı ve emeklilerin bir araya geldiği LİMAN’ın bu zor durumunda onları yalnız bırakmayan Hamburg Mitte İlçe Belediye Başkanı Ralf Neubauer (SPD) ve Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Barış Öneş (SPD), derneğe dayanışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette Liman Derneği’nin çatı derneği Hamburg ve Çevresi Türk Toplumu (TGH) yönetiminden Demir Ali Kurtuldu, Liman Derneği Başkanı Ural Kundak ve dernek üyeleri de hazır bulundu.  

Dernek yönetiminin sıkıntılarını dinleyen Neubauer, şunları söyledi:TGH ile, Liman gibi derneklerin başka semtlerde de kurulması konularını görüşürken Liman derneğinin kira sözleşmesine bu senenin sonuna çıkış verilmesi bu nedenle hepimizde büyük hayal kırıklığına sebep oldu. Kira sözleşmesinin yapısı şu an biraz karışık. Ev sahibinin belediyeyle kira sözleşmesi, belediyenin de Liman’la kullanım sözleşmesi var. Belediye ile ev sahibi arasındaki iletişim şu an hiç de kolay değil ve yan giderler konusunda belediye ile ev sahibi arasındaki tartışma sonucu ev sahibi sözleşmeyi bu yılın sonu itibarıyla feshetti. Ama tabii ki durumu böyle bırakmayacağız. Ev sahibini kira sözleşmesini yeniden uzatması konusunda ikna etmek ilk önceliğimiz. Veya Billstedt’te yeni bir yer bulacağız. Ama her durumda Liman’ı yalnız bırakmayacağız ve onların burada kalabilmesi için elimizden geleni yapacağız. Taşınmak zorunda kalırlarsa da taşınmaya destek vereceğiz. Liman, güzel bir örnek teşkil ediyor ve Horn, Veddel, Wilhelmsburg gibi semtlerde de Liman gibi yerlerin kurulmasını istiyoruz”.  

Barış Öneş ise ziyarette şu mesajı verdi: “Çok sayıda vatandaşımızın hizmet aldığı, buluşma merkezi Liman’ın kira sözleşmesine çıkış verilmesi bizi derinden üzdü. Bu ziyaretimizle onlara bu zor durumlarında yanlarında olduğumuz ve onlara gereken desteği vermeye hazır olduğumuz mesajını vermek istedik. Sorunu en kısa sürede en doğru şekilde çözebileceğimizi ümit ediyoruz”. 

Liman’ın çatı kuruluşu TGH’nın yönetiminden Demir Ali Kurtuldu ise Neubauer ve Öneş’in ziyaretinin hem sorunun çözümü açısından hem de derneğe verilen değerin gösterilmesi açısından olumlu bir mesaj olduğunu dile getirerek şunları söyledi: Umarım bu konuda olumlu gelişmeler oldu. Sayın Neubauer ve Barış Öneş olumlu yaklaştılar ve olayın üzerine giderek sorunu çözmeye çalışacaklarının sinyalini verdiler. Çok sayıda insanımızın hizmet aldığı derneğin burada kalacağını umut ediyoruz. Bu konuda TGH da gereken girişimleri yapmaya devam edecek”.  

Neubauer ve Öneş’in ziyaretlerinin kendilerini sevindirdiğini ve bir umut ışığı oluştuğunu söyleyen Liman Başkanı Ural Kundak, “İnsanlarımız buraya alıştı ve burada yıllardan beri çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Çıkışın geri alınacağını ve sözleşmenin güncellenerek burada kalmamıza imkan oluşturulacağını ümit ediyoruz şeklinde konuştu. 

KAYNAK: Nebahat Uzun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir