BEHÇET ALGAN’DAN “CORONALI GÜNLER”

Almanya’nın Hamburg kentinde 3 dönem Altona İlçe Milletvekili olarak görev yapmış olan ünlü kuaför Behçet Algan, işyerinin Corona salgını nedeniyle kapalı olduğu günlerde kaleme aldığı yazılarla sesini duyuruyor. Galatasaray Derneği’nin kurucu başkanlığını yapmış olan Algan,  bu yazısında yeni dünya liderinin “ÇİN” olacağına vurgu yaptı.

Derleme: Mehmet ATAK

Altona ve çevresindeki her dilden insanın uğrak yeri olup, gelenlerin problemleriyle uğraşıp çözüm yaratma çabalarından dolayı  yıllar öncesinden bu yana  “Altona Muhtarı” olarak anılan “Ünlülerin Berberi” lakaplı Behçet Algan, ilçe milletvekilliği dönemini sonlandırmasından sonra yayınladığı toplumsal içerikli yazılarla dikkatleri üzerinde topluyor. Algan’ın son yazısını ise “Koronalı günlerin düşündürdükleri” şeklinde ifade edebiliriz.

İŞTE BEHÇET ALGAN’IN CORONA İÇERİKLİ YAZISI:

Merhaba Sevgili Can Dostlarım!  

Bu Corona günlerini değerlendirmek istedim. Benim görüşümle beraber, toplumsal ve evrensel bakışı da yorumlamak istedim. Bu sürecin adı, bence “Sağır ve Dilsiz Dünya Savaşıdır.”  Şayet Bölge veya Kıta Savaşı olsaydı, kimse ilgilenmezdi. Bu savaş tüm ülkelerde, her evde yaşanıyor. Corona’nın bir Milat olduğunu hep birlikte görüyor ve yaşıyoruz.  Öyle ki, artık herhangi bir olaydan bahsederken, Corona’dan önce, Corona’yla beraber ve en önemlisi Corona’dan sonra diye söze başlanacak. Aslında sonrası olmayacak, hep onunla yaşamaya devam edeceğiz buna alışacağız..Coronavirüs salgını o kadar güçlü geldi ki, tüm dünyanın düzenini yeniden dizayn edecek. Yani, artık hiçbir şey ama hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Buna şimdiden hazırlanalım.

Dünya liderlerliğini yapanların değişimine şahit olduk ve olacağız. Her şeyi silahla, bombayla, kaba kuvvetle çözümden başka bir şey bilmeyenler ki bunlar devletler olabilir, siyasetçiler olabilir, bu göründü ki geçerli değil artık. Milliyetçiliğin dünyanın çöp kutusundaki yerini aldığını da yaşattı bize. Buradaki yeni ideolojiyi, artık DÜNYALILIK olarak bize hatırlattı . Yani dünyanın bir vücut, ülkelerin birer organ olduğunu yaşattı bizlere..  Ve ağrıyan organlardan hep beraber acıyı hissederek işte barışı yakalarız. Herkesin eşit ve ölümün dışında olmadığını gösterdi tüm insanlara. Makamınız, gücünüz, renginiz, milletiniz, dininiz, mezhebiniz ne olursa olsun, eşit insanlığımızı  hatırlattı herkese bu CORONA..  

YENİ DÜNYA LİDERLERİ DOĞUYOR

Corona sayesinde dünyanın lideri de değişiyor. Yeni liderin adı artık ÇİN ve ortaklarıdır. Tüm dünyanın kuşatması altında olan Küba bile bir açıdan lider durumdadır. Küba‘nın 70 bin doktoru tüm dünyaya bilgi sunarken, bombayla değil, silahla değil; bilimle, birikimle ve onuruyla tüm dünyaya ders verir durumdadır. Bundan ders çıkarmak için tam bir modeldir Küba.  Kapitalizm sınıfta kalmıştır. Buyurun silahınızla, bombanızla virüse vurun bakalım?? Dünyanın lokomotifi Çin ve en yakınları olarak Rusya, Küba, İran’ın olacağını tahmin ediyorum.  Yeni liderler ekonomik olarak Çin, petrol, gaz ve yer altı kaynakları ile Rusya, diğeri de Küba’dır artık.

Asıl savaşın bundan sonra olacağı anlaşılıyor. Eski liderin yeni lidere karşı olduğu çetin bir mücadele süreci başlayacaktır. Umar ve dilerim ki bu sürtüşme dünyanın bir vücut olduğunu unutmadan, ağrıyan neresiyse ondan etkilenerek acıyı hissedercesine çözümler üretirler. Yani Dünyalık duygusuyla hareket ederler ve barış içinde başka bir virüsü beklemek zorunda kalmayız. Yeni düzen ise, milliyetçilik, ayrımcılık, rasizm, faşizm ve dincilik gibi düşüncelerin sonu olacaktır. Biraz huzursuzluk çıkaracakları kesin, çünkü güçlerini terk etmek kolay olmayacak.  

YURTA BARIŞ CİHNDA BARIŞ 

Dünya lideri Mustafa Kemal Atatürk,” Tüm insanlar tek vücut olursa ve ağrıyan bir organından acıyı hissederse, işte o zaman dünya barışı yakalar” dedikten sonra,  devamında da “İşte o zaman Yurtta Barış, Cihanda barış sözü de çok daha anlam kazanacaktır” sözüyle geleceğe vurgu yapmıştır. 
Yazımı noktalarken, büyük şair Nazım Hikmet’in ünlü DAVET şiirindeki “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine.. Bu hasret bizim” mısralarında ifade ettiği gibi, ben de “Bu bizim Özlemimiz, Hasretimiz ve İsteğimiz olacaktır” diyerek, tüm can dostlarıma sağlıklı günler ve sonsuz sevgiler dilerim.  

BEHÇET ALGAN, Hamburg, 10 Nisan 2020

BEHÇET ALGAN’DAN “CORONALI GÜNLER”” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir