Fenerbahçeliler Günü’nde coşku ve hüzün

17 Temmuz 1907’de kurulmuş olması sebebiyle her sene kutlanmakta olan Dünya Fenerbahçeliler Günü, Hamburg’da da Fenerbahçeliler Derneği’nin organizesinde coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi ve ”Fenerbahçe’nin her zaman yanındayız” mesajı verildi.

Haber/Foto: Naciye ASLAN

Türk futbolunun önde gelen takımlarından Fenerbahçe, 1907 kuruluş tarihini her yıl ‘Dünya Fenerbahçeliler Günü’ olarak kutluyor. Hamburg Fenerbahçeliler Derneği (HHFB) de yönetim ile üyeler ve misafirlerin iştirakiyle oldukça coşkulu bir havada geçen açıkhava kutlama etkinliğinde, kömür ateşinde pişen ızgara çeşitlerinin de tadına bakıldı. Daha sonra hep birlikte Notkestr’deki dernek lokalinde Beşiktaş- Fenerbahçe derbisi izlendi. BJK‘nin, daha güzel bir futbol ortaya koyan Fenerbahçe karşısındaki 2-0’lık galibiyeti ise, biraz buruk bir hava yaratmakla birlikte, futbolun bir cilvesi olarak nitelendirildi.

FENERBAHÇE AŞKI PUANLA ÖLÇÜLMEZ

Etkinlikte konuşan HHFB derneği başkanı Mustafa Çömlek, katılımcılara teşekkür ederken, tüm taraftar ve misafirlerin Dünya Fenerbahçeliler Günü’nü kutladı. Çömlek, ”Fenerbahçe’nin mağlubiyeti bizim için sorun değil. Bizdeki Fenerbahçe aşkı galibiyetle de, mağlubiyetle de ölçülmüyor, başkanımız Ali Koç’un da arkasındayız’‘ dedi. Her sene Fenerbahçenin arkasından koşacaklarını belirten Çömlek, ”Her sene doya doya Dünya Fenerbahçeliler Günü’nü kutlayacağız. Aynı zamanda Hamburg’daki derneğimizin de kuruluş yıldönümü. Derneğimiz kurumsal yönden, kadın kollarının da içinde bulunduğu güzel çalışmalar yapıyor” diye konuştu. Hamburg Beşiktaş Birliği kurucularından Musa Özer‘in de kutlamada bulunduğunu hatırlatan Çömlek, onur konuğu Musa Özer‘in pastayı keseceğini belirtti. Özer de ”Dostluğumuz, arkadaşlığımız her zaman daim olsun” dedi. 

YOĞUN KATILIM DESTEĞİ MEMNUNİYETİ VE SPORDA DOSTLUK   

Derbi maçı öncesi bir açıklama yaparak Pandemi dolayısıyla büyük kutlama yapılamadığını söyleyen ikinci başkan Himmet Keklikçi, “Geçen sene daha büyük etkinlik düzenlemiştik. Bu sene yönetim ve üyelerimizle böyle bir kutlama düzenledik, güzel bir katılımımız oldu. Ayrıca bugün oynanacak FB-BJK maçında iyi olan kazansın, dostluk kazansın’‘ diye konuştu. 

SEVİNÇ VE KEDERDE BİRLİKTELİĞİN ÖNEMİ 

Derneğin  Kadınlar Kolu başkanı Şenay Aydın da, “Hamburg Fenerbahçeliler olarak kadınlarla çok güzel etkinlikler yapıyoruz. Fenerbahçenin şampiyonluğunu gönül tabii ki istiyor ama, iyi veya kötü gününde takımımızın yanında olmak bizler için müthiş. Bayan arkadaşlarım hepsi de buradalar. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim, iyiki Fenerbahçeliyiz.” şeklinde konuştu.

 Kadınlar Kolu ikinci başkanı Belkis Erarslan Gökcen ise şunları söyledi: “Arkadaşlar burada, isteriz ki daha çok olalım, bizim maksadımız  budur. . Yani Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe diye bir ayrıcalık yok bizde. Mühim olan birlik, beraberliktir, ayrımcılığın olmamasıdır.. Bizim açımızdan önemli olan, takımımızın en kötü gününde de yanında olmak. Amacımız bu, herkesi bekliyoruz!” 

                                            ***

Mehmet ATAK’ın yorumu:

AMAN ASIM KILIÇ DUYMASIN!

Hamburg Fenerbahçeliler Derneği‘nce düzenlenen Dünya Fenerbahçeliler Günü kutlamasında, “Bizim hakkımız yendi” diyen Trabzonspor‘la Futbol Federasyonu arasında yıllardır her vesile ile konu edilen Süper Lig 2011-2012 şampiyonluk Kupası’nın gurbetçilerimiz için teşhir amacıyla kulüp lokaline getirilmiş olması ise, “Niçin daha sonraki şampiyonluk kupası değil de, illa ki bu kupa ?” sorusunu beraberinde getiriyordu. Hamburg Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Mustafa Çömlek ile yöneticiler ve tüm katılımcılar, meşhur kupa önünde fotograf çektirme yarışına girerlerken, öte yandan Mustafa başkanın esprili bir sözü ise gülüşmelere yol açtı. Mustafa başkanın esprili sözü, “Aman dikkatli olalım, kupanın burada olduğunu Asım Kılıç duymasın. Yoksa kupayı koruma altına almamız lazım” şeklinde idi. Başkan Mustafa Çömlek‘in sözünü ettiği Asım Kılıç, aslen Trabzonspor‘lu olup, yukarıda hikayesi belirtilen Lig Şampiyonluğu Kupası nedeniyle Trabzonspor Kulübü yönetiminin pasif kalmasını protesto amacıyla Trabzonspor‘u desteklemeyi bıraktı. Bir süre sonra da Galatasaray‘a gönül verdi ama aklı hep “Trabzonspor’un elinden şaibeli bir şekilde alındı” dediği o kupadaydı. Eski Trabzonspor taraftarı Asım Kılıç, 2 yıldır Galatasaray Hamburg derneğinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görey yapıyor. 

ASIM KILIÇ: “HAKİKİ KUPA OLSAYDI, DÜŞÜNÜRDÜM!”

 Bir zamanlar Almanya Fenerbahçeliler Derneği‘nin de başkanlığını yapmış olan Mustafa Çömlek‘in spora güzellik katan Asım Kılıç‘lı sözleri üzerine,  Galatasaray derneğinde yönetici olmasına rağmen gönlü memleketi Trabzon‘un takımında olan Asım Kılıç‘la görüşüp, konu üzerinde konuştuk. “Bana göre şaibeli olan o kupanın Hamburg’a getirilmesinden haberim oldu” diyerek söze başladı.  Asım Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Hamburg’a  getirdik dedikleri Şampiyonluk Kupası’nın sahici olmadığı konusu zihnimi epeyce kurcaladı ve sahte olabileceğini düşündüm. Nitekim yaptığım dolaylı araştırmada, asıl kupanın İstanbul’da olduğu, Hamburg’da önünde poz verilen kupanın da orijinaline sadık kalınarak yapıldığını öğrendim. Şayet Hamburg’da teşhir edilen Kupanın sahici olduğundan emin olsaydım, ne yapar ne eder o Kupa’yı mutlaka  alırdım!..” İşte sporda rekabete ve dostluğa renk ve lezzet katan Asım Kılıç‘ın esprili cevabı da böyleydi. 

Fenerbahçeliler Günü’nde coşku ve hüzün” için 2 yorum

  1. Sevgili Mehmet Atak, Galatasaray kültüründen gelen kibar bir adamdır ve benim söylediklerimi oldukça yumuşatmış…
    Keşke o kadar insan bir araya gelmişken içlerinden bir tane objektif biri çıkıp, insam onurunu ve kişiliğini takım taraftarlığının üstünde tutup, “Yahu arkadaşlar, bu kupanın şikeli olduğuna dair biri UEFA, bir CAS ve biri de Yargıtay’dan olmak üzere elimizde tam altı tane mahkeme kararı var. Tamam, bizim elimizden bu kupayı gerçek sahibine vermek gelmez; buna gücümüz yetmez. Ama hiç olmazsa bu şaibeye ortak olmayalım.
    Fenerbahçe camiası büyük ve köklü bir camiadır. Ama bu gibi davranışlar büyüklüğe yakışmaz. Büyüklük, haksızlığı yapan senden bile olsa ona karşı çıkabilmektir” diyebilseydi…

    Asım Kılıç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir