GAZETECİ GİZLİ AB TOPLANTISINA SIZDI

Hollanda’da gazeteci Daniel Verlaan, Avrupa Birliği Savunma Bakanlarının Zoom üzerinden gerçekleştirdiği gizli toplantıya sızması güvenlik açığını ortaya çıkardı.

27 Avrupa Birliği üyesi ülkenin savunma bakanlarının katıldığı gizli toplantıda yaşanan sızma olayının sosyal medyada da paylaşılması büyük tartışmalara neden oldu.

Hollanda’da yayın yapan RTL Nieuws adlı kanalda çalışan gazeteci Daniel Verlaan’ın AB Savunma Bakanları’nın çevrimiçi video toplantısında bir anda ortaya çıkması herkesi şoke etti.

Sızma olayını  Twitter’dan da paylaşan gazetecinin ortaya çıkardığı gizli toplantı hemen iptal edilirken bu tür üst düzey çevrimiçi toplantıların güvenliği tartışmaya konusu oldu.

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld’in Twitter’da yaptığı fotoğraflı toplantı paylaşımını gören Daniel Verlaan, bakanın bilgisayar ekranındaki yansımadan toplantıya erişim sağlayan 6 haneli güvenlik koduna erişerek toplantıya kolayca katılım sağladı.

Toplantının ortasında ekranlarında bir anda Verlaan’ı görünce şoke olan bakanlar ne yapacaklarını şaşırdı. Toplantıda yer alan AB yüksek Temsilcisi Josep Borrel, Daniel Verlaan’ı ekranda görünce ‘Sen kimsin?’ diye sorarken toplantıdaki bakanlara ‘Toplantımıza dışarıdan müdahale var’ uyarısını yapmayı ve konuşmaları durdurmayı da ihmal etmedi.

Daniel Verlaan ise ‘Merhaba, toplantınızı böldüğüm için özür dilerim, hemen aranızdan ayrılacağım’ derken Borrell gazeteciye ‘Nasılsın? Şu anda gizli bir toplantıda olduğunun farkında mısın?’ diye sordu. Borrell ve Daniel Verlaan arasındaki bu konuşmalar sırasında arka planda toplantıda yer alan bakanların kahkaha attıkları duyuldu. Borrell’e teşekkür ederek toplantıdan ayrılan Hollandalı gazeteci daha sonra yaşadıklarını Twitter sayfasından takipçileriyle de paylaştı.

Zoom toplantı kodunun yansımasını Savunma Bakanı Ank Bijleveld’in ekranında gördüğünü ve birkaç denemeden sonra kolayca toplantıya katıldığını anlatan gazetecinin bu paylaşımıyla birlikte Ank Bijleveld’in Tweet’inin silindiği de dikkatlerden kaçmadı.

Daniel Verlaan’ın şoke eden ‘baskınının’ ardından toplantı güvenlik gerekçesiyle iptal edilirken Hollanda Başbakanı Mark Rutte de bir açıklama yaptı. Rutte, yaşananlardan sonra tüm bakanlarını uyararak ‘Bu olay bize Twitter paylaşımlarımız konusunda ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini anımsatmalı.’ derken AFP’ye açıklama yapan bir AB yetkilisi de ‘Olay esnasında duyulan kahkahalara kanmamalıyız, bu çok ciddi bir güvenlik sorunu’ ifadesini kullandı.

Kaynak : www.karar.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir