“Giden dönmüyor, acep ne iştir ?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 15-27 Eylül 2020 tarihlerinde ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek’ projesi kapsamında AKP’li Yeşilyurt Belediyesi tarafından Almanya’ya gönderilen 45 kişinden 43’ünün dönmemesiyle ilgili açıklama yaptı. Ağbaba, SÖZCÜ’nün gündeme getirdiği olayla ilgili “İşin içerisinde mutlaka para var, örgüt bağlantısı var. Bu kişiler FETÖ’cü mü? Bunun da aydınlatılması lazım.  Belediye meclis üyelerimiz suç duyurusunda bulunacak. Biz de bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

İşte SÖZCÜ’den Evren DEMİRDAŞ’ın haberi:

CHP, SÖZCÜ’nün gündeme getirdiği olayı yargıya taşıyor: “Örgüt bağlantısı var”

Malatya’da AKP’li Yeşilyurt Belediyesi tarafından Eylül 2020’de ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi’ kapsamında yurt dışına gönderilen 45 kişiden sadece 2’sinin döndüğü ve diğer 43 kişinin ise geri dönmediği ortaya çıkmış, olayın araştırılması için ise müfettiş görevlendirilmişti.

Olayın gündeme gelmesi sonrasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Yeşilyurt Belediyesi CHP meclis üyeleriyle birlikte CHP binasında açıklama yaptı. Ağbaba, Yeşilyurt Belediyesi’nin belediye imkanlarını kullanarak 43 kişiyi Almanya’ya iltica ettirdiğini iddia etti.

“ÖRGÜT BAĞLANTISI VAR”

Yeşilyurt Belediyesi belediye imkanlarını kullanarak 43 kişiyi yurtdışına kaçırdığını iddia eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, şöyle konuştu:

* CHP Yeşilyurt Belediye Meclis üyelerimiz bir soru önergesi vererek 43 kişi nerede diye sordular. 43 kişi nerede? Belediye Başkanı Mehmet Çınar sanki babasının çiftliği gibi belediye yönetiyor, bu sorulara cevap vermiyor.

* Tam 7 ay geçti bu konunun üzerinden. 43 kişi Malatya Yeşilyurt Belediyesinin aracılığıyla, Yeşilyurt Belediyesi’nin sağladığı hizmet pasaportu ile Almanya’ya gidiyor, iki belediye başkan yardımcısı geri dönüyor, gerisi dönmüyor. 7 aydır kamuoyundan gizlenen bir olay. Ortada bir suç var.

* Eğer belediye meclisi olmasaydı bu olay ortaya çıkmazdı. 43 kişiyi neden Almanya’ya gönderdi? Bunun içinde para var mı? Bu araştırılsın. İşin içerisinde mutlaka para var, örgüt bağlantısı var. Bu kişiler FETÖ’cü mü? Bunun da aydınlatılması lazım.

“YEDİ YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN SOSYAL MEDYASINI İNCELEYEN İÇİŞLERİ BAKANI NEREDE?”

“Yeşilyurt Belediyesi AK Parti’nin çiftliği gibi yönetiliyor” diyen Ağbaba şunları şöyledi:

* 43 insanın yurt dışına iltica etmesine aracılık yapıyor. Belediyeye temizlik görevlisi alırken yakınlarına bakıyorsun, akrabalarına bakıyorsun, AK Parti’ye üye mi diye bakıyorsun. Ortada ciddi bir suç var. Dernek başkanı bu insanları tanımıyorsa niye üye yaptı.

* Belediye Meclisi üyelerimiz bu konuyu gündeme getirmeseydi üç maymunu oynamaya devam edeceklerdi. 43 kişi nerede? Malatya Valiliği nerede? Yedi yaşındaki çocuğun sosyal medyasını takip eden İçişleri Bakanlığı nerede? Önümüzdeki günlerde TBMM’de de bu konuyu gündeme getireceğiz.

(..)

*CHP belediye meclis üyelerimiz de suç duyurusunda bulunacak. Biz de bu işin peşini bırakmayacağız. CHP’yi engelleyerek komisyon üye sayısını düşürerek bizi susturamazsın. Bizim bir ayıbımız yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir