“Hamburg’daki okullarda daha fazla Öğretmen, Sosyal Hizmet Uzmanı ve Psikolog istihdam edilmelidir“

Hamburg Senatosunun son oturumda konuşan Eyalet Bağımsız Milletvekili Mehmet Yıldız, okullarda yaşanan sorunları ele aldı. Yıldız, konuşmasında yetersiz altyapı ve kötü çalışma koşullarına rağmen Hamburg’daki öğretmenler, sosyal hizmet uzmanları ve okul psikologları mükemmel bir iş çıkarıyor, dedi.

ÇOCUKLAR BİZİM GELECEĞİMİZDİR

 İskandinav okul sistemlerinin eğitimde büyük başarılar yakaladığının altını çizen Yıldız şöyle konuştu: “ Milyarlarca doların silahlara ve büyük şirketleri kurtarmak için harcandığı bu yapıda konu eğitim bütçesine gelince ne yazık ki hükümetin deyim yerindeyse cebinde akrep oluyor. Hamburg Senatosu, okulları ve eğitimi bir bütün olarak yeterince finanse etmelidir. Yoksulluktan etkilenen bölgelerde öğretmen, sosyal hizmet uzmanı ve psikolog açığı mevcuttur. Bu durumun değişmesi gerekiyor. Bugün çocuklarımızın eğitimine erkenden yatırım yapıldığı taktirde, onların geleceği ve daha sonraki eğitim hayatlları doğru yolda devam eder. Çocuklar bizim geleceğimizdir.”

ALMANYA’DA YOKSUL AİLELERİN ÇOCUKLARI EĞİTİM ALAMIYOR

Federal Almanya Cumhuriyeti’nde hala işçi sınıfı ailelerin çocuklarının %12’sinden fazlasının yüksek eğitim almadığına dikkat çeken Yıldız, “ Bu durum kendi yarattıkları bir yoksulluğunda belgesidir. Eğitim, en başından itibaren tüm çocuklar için eşit olarak erişilebilir olmalıdır. Bunun için eğitimin alt yapısına bütçe ayrılmalı ayrıca bu yapıda istihdam edilen tüm çalışanların maddi koşulları düzeltilmelidir.” diye ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir