HTBB’DEN DIE WELT GAZETESİNE KINAMA

Die Welt gazetesinde yer alan Deniz Yücel’in “Erdoğans Kettenhund und seine Drei-Stunden-Rücktritt” başlıklı yazısına Hamburg Türk Basın Birliği’nden (HTBB) tepki geldi.

Almanca şekliyle, Die Welt ve Deniz Yücel’e gönderilen HTBB’nin yayınladığı basın açıklaması şöyle:

HTBB başkanı Emin Sağlık

BASIN AÇIKLAMASI

13 Nisan 2020 tarihinde Die Welt gazetesinin İnternet sitesinde Deniz Yücel imzası ile yayınlanan haberde kullanılan “Erdoğans Kettenhund und seine Drei-Stunden-Rücktritt”başlığını son derece çirkin buluyoruz ve basın yayın ahlakına da uygun olmadığı görüşündeyiz.

Elbette her gazete ve gazetecinin konulara, gelişmelere ve kişilere eleştirel yaklaşma ve eleştirel haber yapma hakkı vardır. Fakat milyonlarca Türk kökenli insanın yaşadığıAlmanya’da Die Welt gibi deneyimli bir gazetenin Türkiye Cumhuriyeti devletinin en üst makamlarında görev yapan kişiler ile ilgili Türkçe karşılığı“Tasmalı köpek” veya Zincirliköpek” anlamlarına gelen benzetmelerde bulunması iki ülke arasındaki dostluğa hizmet etmediği gibi, burada yaşayan milyonlarca Türk kökenli vatandaşlarımızı da son derece rahatsız etmektedir. Bu bakımdan toplumlarımızın ve iki ülke dostluğunu bozabilecek bu haber başlığı alsa kabul edilemez.

Hamburg Türk Basın Birliği (HTBB) Yönetim Kurulu ve üyeleri olarak Deniz Yücel gibi deneyimli bir gazetecinin düşüncelerini hakaret içerikli bir haber başlığı ile dile getirmesini bir kez daha kınıyor, başta Türkiye Cumhuriyeti devleti olmak üzere, Almanya’da yaşayanTürklerden özür dilemesini bekliyoruz.

Saygılarımızla

Hamburg Türk Basın Birliği Yönetim Kurulu adına

Başkan Emin SAĞLIK

HTBB’DEN DIE WELT GAZETESİNE KINAMA” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir