KORONA VİRÜS TESTİ YAPTIRANLAR DİKKAT: PARANIZI GERİ İSTEYİN

Türkiye’de son günlerde en çok şikâyet edilen durumlardan biri de bazı hastanelerin koronavirüs testi için belirlenen fiyatın üzerine çıkması. 

Turizm turizmavrupa‘nın haberine göre, Test için belirlenen 250 TL’nin bazı yerlerde 500 TL’ye kadar çıktığı belirtildi. Gazeteci Fatih Altaylı, Covid-19 tespiti için özel hastanede yaptırdığı PCR testi için belirlenen tavan fiyatın iki katı ücret alındığını açıkladı. “Test yaptırdım. Ödemesini bizzat yaptım. 500 TL” diyen Altaylı, Sağlık Bakanı Koca’ya belgesini gösterebileceğini de söyledi.

Bakanlık: Ücret iadesi şart

Sağlık Bakanlığı gelen şikâyetler üzerine 81 ilin valiliğine yazı gönderdi. Bakanlık yazıda, corona virüs hastalarını saptamak için yapılan PCR testlerinde ücretin 250 lira olarak belirlendiğini, bu fiyatın üstünde yapılan testlerde ücret iadesi gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Tamamını da isteyebilirler

Konuyla ilgili Milliyet’e açıklamalarda bulunan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, ” Testi pozitif çıkan vatandaşların ödedikleri ücretin tamamının iadesini isteyebilirler.” dedi.

Vatandaşlar ücret iadelerini almak için şu yolu izlemeli: 

Covid-19 muayene ve test ücreti olarak Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu 250 liradan fazla bedel ödemiş olanlar, aradaki farkın kendilerine iade edilmesi talebiyle ilgili sağlık kuruluşlarına sadece şifahen değil, e-posta, faks gibi yazılı yöntemlerle başvuruda bulunmalıdırlar.

Testi pozitif çıkmış olanlar ise ödedikleri ücretin tamamının iadesini isteyebilirler. Özel hastaneden olumlu sonuç alamayan tüketiciler bu uygulamadan ötürü o sağlık kurumuna yaptırım uygulanması için Sağlık Bakanlığına şikayet etmenin yanı sıra, fazladan ödemiş oldukları paranın iadesine karar verilmesi için hiçbir ücret ödemeden kaymakamlık ve ticaret il müdürlüklerinde bulunan tüketici hakem heyetine başvurabilirler.

Pandemi sürecinde dışarı çıkmak istemeyenler Ticaret Bakanlığının TUBİS uygulaması üzerinden e-devlet şifreleriyle başvurularını yapabilirler. Tüketici Hakem Heyeti Kararları mahkeme kararı hükmünde olup, İcra İflas Kanunu hükümlerine göre yerine getirilir.

KAYNAK: turizmavrupa.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir