Neonazi kurbanı Mehmet Kaymakcı için anıt taş heykel törenle açıldı

24 Temmuz 1985’de üç Neonazi tarafından saldırıya uğrayarak öldürülen Haymanalı Mehmet Kaymakcı’nın anısına, katledildiği yere ölümünden 36 yıl sonra anıt heykel dikildi. Heykelin açılışında Hamburg-Nord İlçe Belediye Başkanı Werner-Boelz, Kaymakcı Ailesinden gecikme için özür dileyerek, “Bu devletin ve siyasetin ağır bir basiretsizliğidir” dedi.

ALMANYA’NIN Hamburg kentinde 24 Temmuz 1985’de Neonaziler tarafından katledilen Mehmet Kaymakcı (29) anısına, öldürülüşünden 36 yıl sonra olay yerine dikilen anıt heykel anma töreni çerçevesinde açıldı.
Hamburg-Nord ilçesinin Langenhorn semtindeki Kiwittsmoor Parkındaki törene Nord İlçe Belediye Başkanı Michael Werner-Boelz’ün özel davetlisi olarak Haymana’dan Kaymakcı’nın yeğeni Yener Kaymakcı ve akrabası Yılmaz Gül, , Eyalet Başbakanvekili Katharina Fegebank, Hamburg Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Osman Taş, Mölln vahşetinde üç ferdini yitiren Arslan Ailesi, 1985’de dazlaklar tarafından katledilen Ramazan Avcı’nın eşi Gülüstan Avcı, yeğeni Leyla Loğoğlu, töreni organize eden Ramazan Avcı İnisiyatifi üyeleri, çeşitli din ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.


Yeğenin sözleri yürekleri dağladı


Törende ilk konuşmayı yapan Yener Kaymakcı, “Amcan katledildiğinde ben 6 yaşındaydım. Ekmek parası için gittiği Hamburg’dan Haymana’ya kara bir tabut geldi. Aile içinde ‘Mehmet’i Nazi canavarlar öldürmüş’ diyorlardı. Çocuktum. Nazi ne bilmiyordum. Amcanı öldürenlerin masallardan bildiğim canavarlar, olduğunu sanıyordum. Büyüyünce amcamı bizden alanların iki ayakla insan canavarlar olduğunu anladım. Amcan onlarca birçok diğer ırkçılık kurbanı gibi onlarca yıl unutuldu. Ama şimdi adı, anısı ırkçılara inat inşallah ebediyen burada kalacak. Belki şimdi 55 yaşlarında olmaları gereken, çoktan hapisten çıkmış olup, aramızda dolaşan, katiller de buraya gelip bu anıt taşı görecekler. Bilmem kalpleri sızlayacak mı? Bizim için bu tören bu anıt heykel çok önemli. Yaşadığımız acıyı ortadan kaldırmayacak ama belki başka acıların yaşanmasını önleyecek” dedi.
Yener Kaymakcı başta anıt heykel için büyük çaba harcayan Michael Werner-Boelz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek,“Samimiyeti ile güven veren Belediye Başkanı Werner-Boelz’e ve, Ramazan Avcı İnisiyatifine, ne kadar teşekkür etsem azdır. İyi kivarsınız. İyi unutmadınız, iyi ki unutturmuyorsunuz, iyi ki yanımızdasınız, iyi ki buradayız. İyi ki hep beraberiz” şeklinde konuştu. Faruk Arslan ve Gülüstan Avcı da konuşma yaparak ırkçılığı lanetlediler.


Werner-Boelz duygu yüklü konuşmasında özür diledi


Nord İlçe Belediye Başkanı Werner-Boelz, duygu yoğunluğu yaşadığı konuşmasında “Anıt heykelin ırkçı cinayetten ancak 36 yıl sonra buraya dikilmesinden ötürü Kaymakcı Ailesinden en samimi duygularımla özür diliyorum. Bu devletin ve siyasetin ağır bir basiretsizliğidir. Irkçı şiddet kurbanlarının isimsiz kalmaması önem teşkil etmekle birlikte zaruri bir gerekliliktir. Çok kez ırkçı cinayetlerin siyasi sorumlular tarafından hafife alındığını, hatta cinayetlere anlayış gösterildiğini, cinayetlerin ırkçı motifine karşısında, yargılamalarda suskun kalındığını görüyoruz. Özellikle devlet kurumlardan Anayasamızın 1. maddesinde yer alan ‘İnsan onuru dokunulmazdır. Tüm devlet erki ona saygı göstermek ve onu korumakla yükümlüdür’ şeklindeki görev tanımına uygun davranış göstermelerini bekliyorum” dedi.

“Utanç ve esef verici”


Hamburg Eyalet Başbakanvekili Katharina Fegebank, “36 yıl önce burada yaşanan alçak, iğrenç ve ırkçı bir cinayetti. Bu anıt taş, siyaset ve sivil toplum olarak hepimizin tüm gücümüzle aşırı sağın güç kazanmasına cephe oluşturmamızı hatırlatan bir uyarı niteliği taşımalı. Aşırı sağa toplumumuzda asla yer olmamalı” sözleriyle duygularını dile getirdi.
Muavin Konsolos Osman Taş da Mehmet Kaymakcı cinayetinin ilk ve tek ırkçı cinayet olmadığını hatırlatarak, Mölln’den Solingen’e, NSU’dan Halle ve Hanau’ya uzanan saldırıları zincirinin ilk halkalarından olduğunu kaydederek, “İnsanlar arasındaki farklılıkları cinayet sebebi gören zihniyet utanç ve esef vericidir. 21. yüzyılda bu insan düşmanlarına aman verilmemelidir” dedi.
Hamburg’daki anma törenine paralel olarak Haymana’da Mehmet Kaymakcı’nın mezarı başında düzenlenen anma törenine katılan Haymanalılarla canlı bağlantı kurularak, Canlı bağlantıda Kaymakcı’nın ağabeyi Ahmet Kaymakcı, Haymanalılar adına Yakup Kılınç ve Kasım Koç Hamburg-Nord’daki anıt heykel için emeği geçenlere teşekkür ettiler. İlçe Meclisi Üyesi Rachid Messaoudi ve Ramazan Avcı İnisiyatifi adına ise Gürsel Yıldırım bir konuşma yaptı.


Anıt heykel açıldı


Konuşmaların ardından Vietnamlı sanatçı Văn Ngân Hoàng tarafından tasarlanan ve yapılan ve üç tarafında Türkçe, Almanca ve İngilizce dillerinde olmak üzere Mehmet Kaymakcı hakkında bilgiler bulunan anıt heykel, üzerinde örtü Werner-Boelz, Yener Kaymakcı ve Yılmaz Gül tarafından kaldırılarak, resmen açıldı. Boelz ve Yener Kaymakcı anıt heykelin ucuna büyük bir çelenk bıraktılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir