Randevu Sorunu İçin Ankara’da Zirve

Almanya’daki pasaport, nüfus ve noter işlemlerinin aksadığına dair gelen tepkiler üzerine Ankara harekete geçti. Almanya’da zor durumda kalan vatandaşın yaşadıkları sözcü.com.tr’nin haberinin ardından duyurulunca Ankara çalışmalara başladı.

Haber : Ali GÜLEN / SÖZCÜ

Almanya’daki Türklerin, konsolosluklarda işlem için randevu alamaması sorununda çözüme yaklaşıldı…

İlk olarak sözcü.com.tr’nin gündeme getirdiği konu Ankara’da en üst düzeyde görüşülmeye başladı. Bizzat Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “düzeltmek için çalışalım” talimatı verdiği öğrenildi.

Yaşananların sadece 10 yıllık pasaportların bitmesiyle yaşanan yığılma olmadığı ve diğer servislerin de aksadığı belirtilirken bu nedenle birçok birimin harekete geçirildiği belirtildi.

PERSONEL UĞRAŞIYOR AMA…

Tek bir binayla, Türkiye’nin bir ili kadar nüfusa hizmet etmeye çalışan Frankfurt Başkonsolosluğu başta olmak üzere, personelin çabalarına rağmen, diğer konsolosluklarda da benzer sorunlar yaşandığı için, Ankara’da özel ekip oluşturulmuş durumda.

Pasaportu biten Türklere en erken Ağustos ayına süre veriliyor.

RANDEVU SİSTEMİ DE BOZUK

İnternet üzerinden randevu almak isteyenler başka sorunlar da yaşıyor. Randevu için TC kimlik numarası giriliyor ancak sistem, kendiliğinden TC kimlik numarasının son rakamlarını değiştiriyor.

Ayrıca her işlem için yeni baştan bilgileri girmek gerektiği de kayıtlara geçti.

Frankfurt Başkonsolosluğu, geniş bölgeye baktığından, orada yığılma fazla ve bunu çözmek için Ankara’daki Bilgi İşlem Daire Başkanlığı da ayrıca çalışıyor. Ancak henüz bir çözüm geliştirilemedi ve halen Ağustos’tan önceye randevu alınamıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir