SON DAKİKA: BERBEROĞLU’NA TAHLİYE

Milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu, koronavirüs izni kapsamında Maltepe Cezaevi’nden tahliye edildi

Enis Berberoğlu, tutukluluğunun üzerinden 24 saat geçmeden tahliye edildi.
Gazeteci ve eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, dün milletvekilliği düşürüldükten sonra tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne gönderilen CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, koronavirüs tedbirleri kapsamında ev iznine gönderildiğini ifade etti.
Yargılandığı davada, ‘siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklamak‘ suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası alan CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği, dün TBMM’de düşürülmüştü.

Vekilliğinin düşürülmesinin ardından dün akşam saatlerinde Bakırköy’deki evinde gözaltına alınan Berberoğlu, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Maltepe L Tipi Cezaevine gönderilmişti.
Milletvekilliği düşürülen Berberoğlu dün 65 yaşına basmıştı.
Berberoğlu’yla birlikte, HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın da vekillikleri düşürülmüştü. HDP’liler de tıpkı Berberoğlu gibi tutuklanmıştı.

BULDAN: DİĞER SİYASETÇİLERE BULAŞMAZ MI?

CHP’li Berberoğlu’nun tahliye edilmesinin ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Berberoğlu gibi vekillikleri düşürüldükten sonra tutuklanarak cezaevine konan HDP’li siyasetçileri hatırlattı.
Buldan, şahsi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Enis Berberoğlu’nun tahliyesine seviniriz elbette ama Korona cezaevlerindeki diğer siyasetçilere bulaşmaz mı?” diye sordu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Farisoğulları, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada, “örgüte üye olmak” suçundan 9 yıl, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise yine aynı mahkemece, aynı suçtan yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak: BİRGÜN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir