SPD’NİN OYLARI DÜŞÜYOR!

Almanya’nın en kalabalık eyaleti NRW’de geçtiğimiz hafta yapılan seçimlerde CDU birinci parti olurken, Almanya’nın en eski partisi olan Sosyal Demokrat Parti (SPD), oy kaybetmeye devam ediyor. Yapılan son kamuoyu yoklamasında SPD’nin seçmen desteği yüzde 14’e geriledi. Yeşiller ise oylarını artırdı. Son yapılan anket sonuçlarına göre bugün seçim olsa Yeşiller’in alacağı oy yüzde 22.

HÜRRİYET gazetesinin RTL ve NTV kanallarının ortaklaşa yaptırdıkları anket sonuçlarına dayanarak verdiği habere göre, geçen pazar günü Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV) yapılan yerel seçimlerde ortaya çıkan seçim sonucu, seçmenin kararını ciddi şekilde etkiledi. Ülke genelinde oy oranı yüzde 16 olan SPD 2 puan kaybederek yüzde 14’de geriledi. Yeşiller’in oyu ise 4 puar artarak yüzde 22’ye çıktı. Bugün seçim olsa CDU/CSU’nun alacağı oy oranı yüzde 36 olarak tahmin ediliyor. 

2017’deki federal seçimlerde yüzde 10 oy oranına ulaşan ve beş yıl aradan sonra tekrar meclise giren FDP’ye olan destek ise son ankette yüzde 5 çıktı. 1.2 puan kaybeden Sol Parti’nin oyu yüzde 8, 4.6 puan kaybeden yabancı ve İslam karşıtı parti AfD’nin oyu ise yüzde 8.

Olaf Scholz

OLAF SCHOLZ 3. SIRADA

Ankette, “Başbakan olarak kimi seçerseniz?” sorusuna verilen cevapta ilk sırayı CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder aldı. Söder’i başbakan olarak görmek isteyenlerin oranı yüzde 36. İkinci sırada yüzde 19 ile Yeşiller Eş Başkanı Robert Habeck, üçüncü sırada yüzde 14 ile SPD’nin adayı Olaf Scholz geliyor. Ankete katılanların yüzde 31’i ise başbakanlığa uygun bir isim konusunda fikir beyan etmekten kaçındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir