Türkiye’de Koronavirüs Testi Yaptıranlar Almanya’ya Dönüşte Karantinadan Muaf

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz, Robert Koch Enstitüsü ile yaptığı yazışmalar neticesinde Türkiye’de yaptırılan koronavirüs testlerinin de karantinadan muafiyet sağladığını açıkladı.

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre, Almanya’nın Türkiye’yi “riskli ülkeler“ kategorisine alması nedeniyle, izin dönüşü zorunlu olan 14 günlük karantina süreci, Türkiye’de koronavirüs testi yapılması halinde ortadan kalkacak.

Robert Koch Enstitüsü listeyi güncelleyerek, Türkiye’yi de dahil etti

Güngör Yılmaz izine gitmek isteyen vatandaşlardan gelen talep üzerine Hamburg Sağlık Bakanlığı ve Robert Koch Enstitüsü ile temasa geçerek, yazışmalarda bulunduğu belirtti. Yılmaz, „80’den fazla ülkede yapılan koronavirüs testleri Almanya’ya dönüşte karantinadan muafiyet sağlarken, Türkiye’nin bu listede neden yer almadığını sordum. Kısa süre sonra Robert Koch Enstitüsü cevap yazarak, Türkiye’de yapılacak testlerin de karantidan muafiyet sağlayacağı yönünde bilgiyi bana e-posta yoluyla gönderdi. Bu olumlu bir gelişme ve izine gidenlerin karantina nedeniyle iki haftalık izin günü kaybını engelleyecektir. Ancak test Almanya’ya dönüşten önceki 48 saat içinde yapılmalı. Test alternatif olarak Almanya’ya döndükten sonra da burada yaptırılabilinir, Ama Almanya’da test ücreti kişi başı 140 avro civarında. Test ücreti sanırım Türkiye’de daha ucuz. Türkiye’de yapılacak test Robert Koch Enstitüsünün internet sayfasında yayınlanan uluslararası sertifika ve akrediteye sahip tıp kurumlarında yaptırılma şartı var. Bunlar, ISO 15189, ISO/IEC 17025 sertifikalı ve/veya Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sertifikalı Covid-19 tıp kurumlar ve laboratuvarları olmalı. Aksi takdirde kabul edilmeme gibi sorun yaşanabilir“ diye konuştu.

Robert Koch Enstitüsünün linki:

https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Transport/Archiv_Tests/Test_18062020.pdf?__blob=publicationFile

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir