TÜRKİYE’YE GİRİŞTE COVID-19 NEGATİF PCR TESTİ ZORUNLU

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı genelge ile Türkiye hududuna girişte COVID-19 Negatif PCR testi zorunluluğu getirildi.

Haber: Önder DEMİR

Dünya’yı tehdit etmeye devam eden COVID-19 pandemisine yönelik olarak; Türkiye ve dünyadaki en güncel bilimsel gelişmeler ve deneyimler takip edilmekte, bu kapsamda Pandeminin Türkiye’deki kontrolüne yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Türkiye’de vaka sayılarının kontrolünü sağlamak amacıyla; 30.12.2020 tarihinden itibaren kara, hava ve deniz yolu ile Türkiye’ye giriş yapacak kişilerin ülkeye girişlerinden önceki son yetmiş iki (72) saat içerisinde yapılmış negatif SARS-CoV-2 PCR testlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. Negatif PCR testi olmayan kişiler Türkiye’ye gelirken uçağa bindirilmeyecektir. Buna rağmen hudut kapısından giriş esnasında negatif PCR testini resmi otoritere ibraz etmeyen kişiler konaklayacaklarını beyan ettikleri adreste (ev, otel vb.) karantinaya alınacak, konaklayacak yeri olmadığı belirtenler ise İl Sağlık Müdürlüklerince belirlenecek mekanlarda karantina altına alınacaktır. Karantina sürelerinin 7. Günün bitiminde sona erdirilecek ve PCR testleri pozitif çıkanların tedavileri ise Sağlık bakanlığı COVID-19 rehberi doğrultusunda yapılacaktır.

Bu uyguma 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir