YOGA OLİMPİK OYUNLARI’NDA TÜRK SPORCULARIN ZAFERİ

İlk kez düzenlene Uluslararası Yoga Olimpik Oyunları’nda Türk sporcular, kazandıkları 9 madalya ile göğsümüzü kabarttılar.

1. Uluslararası Yoga Olimpik Oyunları, “Dünyayı savaş alanlarından oyun alanlarına dönüştürüyoruz” sloganıyla 1 Ağustos 2020’de gerçekleşti. Yoga Olimpik Oyunları’nda, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Fransa, Hindistan, Arjantin, Güney Afrika, Vietnam, Nepal, Avustralya ve daha birçok ülkenin katılımıyla dünyanın 60 ülkesinden 1350 performans sergilendi. Türk sporcular, 3 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalya olmak üzere toplamda 9 madalya kazanarak 1. Uluslararası Yoga Olimpik Oyunları’na damgalarını vurdular.

‘Dünyayı Savaş Alanlarından Oyun Alanlarına Dönüştürüyoruz!’ sloganıyla gerçekleşen ve mottosu “Küresel Barış ve Birlik için Yoga Olimpiyat Oyunları” olan Uluslararası Yoga Olimpik Oyunları, sekiz kategoride yapıldı.

Bu kategoriler şunlar oldu:

 Yoga duruşları

 Yoga koreografi

 Yoga dans

 Yoga ritmik

 Yoga atletik

 Yoga akrobatik

 Yoga artistik

 Yoga akış

Yaş grupları ise, 4-17 yaş grubu kız-erkek, 18-49 yaş grubu kadın- erkek, 50+ yaş grubu kadın- erkek şeklinde ayrıldı.

Böylece dünyanın her yerinde yoga yapan tüm yoga severler kendilerine uygun bir kategoride oyunlara katılma şansı buldu.

TÜRK SPORCULAR FARK YARATTI

1. Uluslararası Yoga Olimpik Oyunları’nda Türk sporcuların kazandıkları başarılar büyük fark yarattı.

Yoga Koreografi kategorisinde birincilik madalyasını “Fields of Game” başlıklı koreografileri ile büyük beğeni toplayan Merve Tanrıverdi, Selva Arı ve Musap Kendirci’den oluşan ekip kazandı.

Yoga Atletik kategorisinde birincilik madalyasını başarılı performansı ile Nava Nur Tüzüner aldı.

Yoga Artistik kategorisindeki altın madalyanın sahibi ise estetik ve zarif performansı ile Çiler Karataş oldu.

Gümüş madalya kazanan sporcular ise Yoga Duruşlar 50+ bayanlar kategorisinde Birgül Yeniçeri olurken, Yoga Akrobatik kategorisinde Nava Nur Tüzüner, Cihan Çelik ikilisi oldu. Bronz madalyaların sahipleri ise, Yoga Koreografi kategorisinde “Liberation” başlıklı koreografileri ile Neval Kütük, Şirvan Yücel, Birgül Yıldırım‘dan oluşan ekip, Yoga Ritmik kategorisinde Açelya Çelkan, Mahide Sondikme, Saim Haholu‘dan oluşan ekip, Yoga Akış 50+bayanlar kategorisinde Demet Köse ve Yoga Dans kategorisinde Sinem Kutluay, Engin Pulat ikilisi oldular.

Uluslararası Yoga Olimpik Komite yetkilileri ayrıca, 2021 yılında dünyanın 208 ülkesinde 1. Ulusal Yoga Olimpik Oyunları’nın düzenleneceği müjdesini verdi.

Bu kapsamdaki çalışmaların tüm ülkelerde büyük bir hızla ve heyecanla başladığını belirten yetkililer küresel barış ve birlik için herkesi 2021 yılında gerçekleşecek olan 1. Ulusal Yoga Olimpik Oyunları’na katılmaya davet ettiler.

Kaynak : SÖZCÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir