AKİF’İN ÇEKİMLERİ BAŞLADI

Mehmet Akif Ersoy’un İstiklâl Marşı’nı yazma sürecini hikâye edinen ‘Akif’ adlı sinema filminin çekimlerine başlandı. Fimde Ersoy’u Yavuz Bingöl, Atatürk’ü ise Fikret Kuşkan canlandırıyor.

Akif’in çekimleri başladı

Habertürk.com’un haberine göre, Türkiye’nin bağımsızlık sembollerinden İstiklâl Marşı’nın yazılış serüveni ‘Akif‘ adıyla beyazperdeye aktarılıyor. İzleyiciye İstiklâl Marşı’nın yazılma sürecinden ve Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitler sunuluyor. 
‘Akif’in içerik danışmanları Prof. Dr. Yasin Aktay, Sebilürreşad Derneği Genel Başkanı ve Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan, derneğin başkan yardımcısı Fahrettin Ergün ve CGV Mars Dağıtım Genel Müdür Serdar Can’ın set ziyareti sırasında Mehmet Akif Ersoy’u canlandıran Yavuz Bingöl’e çeşitli hediyeler verildi.                       

Fikret Kuşkan, Atatürk’ü canlandıracak

Fikret Kuşkan’ın Atatürk’ü canlandırma hayali 26 yıl sonra gerçek oldu. Kuşkan, beyazperdeye Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazma sürecini yansıtacak olan ‘Akif’ adlı sinema filminde Atatürk’ü canlandıracak. Kuşkan’ın Atatürk’ü canlandırması ilk kez 1994’te ‘Kurtuluş’ dizisinde gündeme gelmişti. Daha sonra Atatürk rolü için çok genç olduğu fikrinin ağır basmasıyla Fikret Kuşkan, dizide ‘Kemrelik Yüzbaşı’ karakterine hayat vermişti.
Habertürk’ten Mehmet Çalışkan’ın haberine göre, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazma süreci ‘Akif’ adıyla beyazperdeye yansıtılacak. Çekimlerine bugün başlanan filmde, Atatürk’ü Fikret Kuşkan canlandırıyor. Kuşkan’ın Atatürk’ü canlandırması ilk kez 1994’te ‘Kurtuluş’ dizisinde gündeme gelmişti. Daha sonra Atatürk’ü canlandırması için çok genç olduğu fikrinin ağır basmasıyla Fikret Kuşkan, dizide ‘Kemrelik Yüzbaşı’ karakterine hayat vermişti O günden sonra Atatürk’ü canlandırma hayalleri kuran Fikret Kuşkan, böylelikle 26 yıl sonra ‘Akif’ ile emeline ulaşmış oldu.
Gösterime İstiklal Marşı’nın Türkiye’nin ulusal marşı olarak kabul edilişinin 100’üncü yıl dönümü olan 12 Mart 2021’de girecek olan Baran Mayda’nın yapımcısı olduğu ‘Akif’i Sadullah Şentürk yönetiyor. Yavuz Bingölün Mehmet Akif Ersoy’u canlandırdığı filmin genel yönetmeni Ömer Uğur, uygulayıcı yapımcısı ise Şahin Alpaslan. Müziklerini Kıraç’ın yapacağı ‘Akif’in başrolünde yer alan diğer oyuncular şöyle;

Murat Han… Ali Şükrü
Hazım Körmükçü… Eşref Edip
Mine Çayıroğlu… İsmet Hanım
Erkan Bektaş… Kuşçubaşı Eşref
Ruhi Sarı… Mustafa Sagir

DAHA ÖNCE ATATÜRK’Ü HANGİ OYUNCULAR CANLANDIRDI?

Patrick Magee… Paralı Askerler (1970)
Rutkay Aziz… Kurtuluş (1994)
Rutkay Aziz… Cumhuriyet (1998)
Serdar Orçin… Abdülhamit Düşerken (2002)
Arda Kural… Emret Komutanım (2005)
Ali Ülvi Hünkar… Kırık Kanatlar (2006)
Alican Yücesoy… Son Osmanlı Yandım Ali (2007)
Yetkin Dikinciler… Mustafa (2008)
Arda Kural… Dur Yolcu (2008)
Halit Ergenç… Dersimiz Atatürk (2010)
Bartunç Akbaba… Veda (2010)
Burhan Güven… Veda (2010)
Sinan Tuzcu… Veda (2010)
Fikret Kağan Olcay… Veda (2010)
Ertan Saban… Balkan Ölmemiştir (2011)
İlker Kızmaz… Çanakkale 1915 (2012)
Yavuz Sepetçi… Yol Ayrımı (2012)


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir