Almanya’daki kara para operasyonundan Türkiye çıktı!

Almanya’da Köln Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında yüklü miktarlarda kara parayı Türkiye’ye kaçırdığından şüphe edilen 46 kişinin ev ve işyerlerine baskın düzenlendi.

Almanya’da polis, 18 kent ve ilçede kara para operasyonu düzenledi. Köln Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında düzenlenen baskının “ileri derece kara para aklama şüphesi” üzerine yapıldığı kaydedildi.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Asayiş Dairesi ve Gümrük Dairesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği baskınlarda ayrıca, haklarında tutuklama kararı bulunan iki Türk kökenli kişi de gözaltına alındı.

Söz konusu kişilerin 46 ve 53 yaşlarında olduğu, birinin Düsseldorf, diğerinin de Duisburg kentlerinde ikamet ettiği belirtildi.

DW Türkçe’nin haberine göre; Eyalet Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bazı şüphelilerin tehlike oluşturma ihtimali bulunması nedeniyle üç noktaya düzenlenen baskınlara özel polis timlerinin de katıldığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, söz konusu kişilerin bir yıldır izlendikleri belirtilerek, 2019 yılından bu yana kuryeler vasıtasıyla hava ve kara yolunu kullanarak suç eylemlerinden elde edildiği belirtilen nakit paraların İstanbul’a nakledildiği belirtildi.

Paraların Bochum ve Ratingen kentlerindeki depolarda teslim alındığı ve ardından sayılıp paketlenerek kuryelere teslim edildiği bilgisi de açıklamada yer aldı.

Emniyet, şimdiye dek söz konusu kuryelerin yurt dışına çıkarmaya çalıştığı 6 milyon 764 bin 575 avronun ele geçirildiğini belirtti. Baskınlara Avrupa polis teşkilatı EUROPOL de destek verdi.

Kaynak : https://www.medyaradar.com/almanyadaki-kara-para-operasyonundan-turkiye-cikti-haberi-2062857

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir