Binlerce Kombassan mağduruna hak arama yolunu kapatan AKP’ye AYM’den şok!

AKP’nin yeşil sermayeyi kurtarma kanununu AYM dört yıl sonra iptal etti.

Binlerce Kombassan mağduruna hak arama yolunu kapatan AKP’ye AYM’den şok!
CHP’li Çakırözer: “AKP bir değil iki kez mağdur etti! Binlerce mağdurun hakkı ödenmeli”

Utku Çakırözer

utku.cakirozer@tbmm.gov.tr

ANKARA
AKP’nin, yeşil sermaye şirketlerinin mağdur ettikleri onbinlerce ortaklarına milyarlarca lira ödeme yapmasını engellemek için çıkardığı kanun değişikliğini Anayasa Mahkemesi (AYM) 4 yıl sonra iptal etti. İsmi sonradan BERA olarak değiştirilen Kombassan Holding başta olmak üzere yeşil sermaye adı verilen şirketlere para yatıran ve mağdur olan onbinlerce gurbetçinin hak arama mücadelesinin önünü kesen, açtıkları davaları kapatan yasa değişikliği CHP’nin yaptığı başvuru sonrasında 4 yıl sonra Anayasa Mahkemesi’nden döndü. AYM kararını kamuoyuna duyuran CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “AKP vatandaşı iki kez mağdur etti. Önce bu yeşil sermaye şirketlerini denetlemeyerek batmalarına göz yumdular. Sonra da AKP oylarıyla ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla yasa çıkarıp devlet eliyle binlerce gurbetçinin mağduriyetleri karşısında dava açmasının önü kesildi. Biz o dönem ‘vatandaşın hak aramasını önleyen yasa olamaz’ dedik. Dinlemediler. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Anayasa Mahkemesi’ne CHP olarak başvurduk ve işte 4 yıl sonra şimdi Yüksek Mahkeme devlet eliyle yapılan bu hukuksuzluğa hak ihlali kararı verdi. Peki şimdi o onbinlerce vatandaşın yenen hakkı, hukuku ne olacak? Binlerce mağdurun hakkı son kuruşuna kadar ödenmeli. Ve devlet koruduğu şirketlerin bu ödemeleri yapmasının güvencesi olmalı ” dedi.


HAK MÜCADELESİNİ KANUNLA ENGELLEDİLER
Avrupa’da yaşayan Türklerin dini duygularını istismar ederek para toplayan Kombassan, Yimpaş, Jetpa gibi yeşil sermaye şirketlerinin iyi yönetilememesi sonrasında atma noktasına gelmesi ve onbinlerce yurttaşın büyük mağduriyetlerinin ortaya çıkması üzerine AKP devreye girmiş ve TBMM’den kanun çıkarmıştı. Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe giren kanunla ismi BERA olarak değiştirilen Kombassan başta olmak üzere yeşil sermaye şirketlerine para yatıran on binlerce yurttaşın hak aramak için dava açması engellenmiş, açılmış olan binlerce dava da yok hükmünde sayılmıştı. Yasanın TBMM’deki görüşmeleri ve Cumhurbaşkanınca onaylanması sürecinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Milletvekilleri hem yurt dışında, hem de Türkiye’de yeşil sermaye şirketlerinin mağdur ettiği yurttaşlarla bir araya gelmiş, yaptıkları açıklamalarda da AKP’nin yasa ile hak arama yolunu kapatmasının yaratacağı hukuksuzluğa dikkat çekmişlerdi. Kılıçdaroğlu’nun ‘Bu hukuksuluğu onaylamayın’ dediği Erdoğan Aralık 2019’da düzenlemeyi onaylamış ve Resmî Gazetede yayımlanan 7194 sayılı torba kanunla, yeşil sermaye holdinglerine para yatıran yurttaşların davalarla paralarını geri almalarının önü kesilmişti. Yapılan kanun değişikliğini CHP ‘Devlet eliyle vatandaşların hak arama hakkı elinden alınamaz” diyerek Anayasa Mahkemesi’ne götürdü ve iptal başvurusunda bulundu.

Anayasa Mahkemesi 4 yıl sonra geçtiğimiz hafta resmi gazetede yayınlanan kararı ile düzenlemeyi Anayasaya aykırı bularak iptal etti.

“AKP’NİN YARATTIĞI İKİNCİ MAĞDURİYET”
AYM kararını değerlendiren CHP’li Çakırözer şu değerlendirmeyi yaptı:
“AKP iktidarı bu şirketlere para yatıran vatandaşlarımızın iki kez mağdur edilmesine göz yumdu. Birincisi vatandaşlarımızın dini duygularını istismar ederek para toplayan yeşil sermaye şirktelerini yeterince denetlemeyerek batışlarına ve onbinlerce hak sahibinin mağdur edilişine seyirci kaldı. Bu yetmezmiş gibi bu şirketlere karşı hakkını mahkemelerde arayan binlerce mağdurun mahkeme yolunu kapatan bir hukuksuz kanun çıkardı. Binlerce mağdurun hak arama yolunu kapattı. Bu hukukszuluğa sadece CHP karşı çıktı ve direndi. O zaman da defalarca kez söyledik. Bu yapılan hem Anayasaya, hem yasalara aykırı dedik. Ahlaka ve vicdana sığmaz dedik. Maalesef dinlemediler. Hatta aynı torbadaki başka düzenlemeleri veto eden Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yasayı, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısına rağmen onayladı. Biz de ‘vatandaşın hak arama hakkını önleyen yasa olmaz’ diyerek Anayasa Mahkemesi’ne götürdük. Anayasa Mahkemesi 4 yıl sonra da olsa bu yanlışı
gördü ve iptal etti” dedi.
DEVLET MAĞDURLARIN HAKLARINI GÜVENCE ALTINA ALMALI
AYM kararıyla binlerce mağdur için hak arama yolunun yeniden açıldığını anımsatan Çakırözer, tüm mağduriyetlerin şirketler tarafından yasal faizleri ile birlikte giderilmesini devletin güvence altına alması gerektiğini belirtti. Çakırözer, “AYM karar alana kadar 4 yıl geçti. Bu süreçte davaları yok sayılan mağdurlara yok değerinde şirket hisseleri verildi. Şimdi tüm bu mağdurların kayıpları yasal fazileriyle birlikte ödenmelidir. Devlet de bu şirketlerin bu mağduriyetleri gidermesini mutlaka güvence altına almalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir