Kiel’de Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılı  Çoşkuyla Kutlandı

Schleswig-Holstein Türk Toplumu tarafından, 100. yılına özel olarak, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün emanet olarak bıraktığı Cumhuriyet’imizin, kazanımlarını paylaşmak üzere bir kutlama etkinliği gerçekleştirildi.  Etkinliğe,  Schleswig-Holstein Türk Toplumu Başkanı Dr. Cebel Küçükkaraca, Kiel’de faaliyet gösteren Türk Derneklerinin başkanları ve yöneticileriyle her yaştan çok yoğun bir katılım oldu.

Schleswig-Holstein Türk Toplumu Başkanı Dr. Cebel Küçükkaraca günün önemi üzerine yaptığı konuşmasında„Cumhuriyet‘in anlam ve değerlerini bir kez daha vurguladı. Başkan Dr. Cebel Küçükkaraca konuşmasında: „Cumhuriyet, Türkiye‘nin modern tarihinde dönüşümün sembolüdür. 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti, halkın egemenliği, laiklik ve demokrasi gibi temel ilkelere dayalı bir ulusal kimlik ve yönetim biçimi oluşturmuştur.“sözlerine yer verdi.

Küçükkaraca konuşmasını şöyle sürdürdü: „Cumhuriyet rejimi, bütün vatandaşları yasa önünde eşit kabul eden, ayrıcalık tanımayan, devlet yönetimine eşit katılımı teşvik eden ve temel hak ve özgürlükleri koruyan bir sistemdir. Bu nedenle milli birlik ve beraberliği güçlendiren ve tüm vatandaşlarımızın paylaştığı, yararlandığı ve korumaya kararlı olduğu bir yönetim şeklidir.“

Dr. Cebel Küçükkaraca konuşmasını „Çağdaş dünya insanı olarak, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk‘ü ve Cumhuriyetimizi bize kazandıran tüm değerli insanları, bir kez daha rahmet, saygı, şükran ve minnetle anıyor; Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü kutlarken geleceğe umutla bakalım. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!“ diyerek tamamladı.

Program, şair ve yazar Gültekin Emre’nin Cumhuriyet ve Cumhuriyete giden yol ile ilgili seçme şiirleden oluşan sunumuyla devam etti. İlgiyle takip edilen sunumun ardından etkinlik Avrupa Atatürkçü Dernekler Genel Birliği Başkanı Dr. Mustafa Tosun‘nun ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Cumhuriyet‘imizi kazanabilmek için verdiği mücadeleyi anlatan konuşması ile sürdü. Çevrimiçi yapılan sunumu katılımcılar büyük bir dikkatle takip ettiler.

Program, Berna Kılınç’ın keman resitali ve Yücel Yıldız’ın Kurtuluş Destanı adlı şiiri seslendirmesinin ardından Schleswig-Holstein Türk Toplumu Koro‘sunun Atatürk‘ün sevdiği şarkılardan oluşan mini konseriyle  sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir