KORUMA ALTINDAKİ ALANLAR DA İMARA AÇILDI

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Cemal Gökçe, bütün ülkenin korona virüs nedeniyle can derdine düştüğü bir dönemde, sessiz sedasız yayınlanan bir yönetmelikle koruma altındaki doğal alanların yapılaşmaya açıldığını söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Cemal Gökçe, yeni bir yönetmelikle askeri bölgeler, su ve orman havzalarından sonra şimdi de koruma altındaki doğal alanların imara açıldığını, üstelik bu düzenlemenin halkın adeta can derdine düştüğü, korona virüs salgınıyla boğuştuğu bir döneme denk getirilerek kamuoyunun dikkatinden kaçırıldığını bildirdi. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Gökçe, kritik kararın 16 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile uygulamaya geçirildiği bilgisini verdi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Cemal Gökçe

‘DÜŞÜK YOĞUNLUKLU TESİS’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğin 6’ncı maddesiyle doğal koruma alanlarının ticari faaliyetlere açıldığını ifade eden Gökçe, bu maddeyle doğal alanların yağmalanmasının ve talan edilmesinin önünde hiç bir engel kalmadığını söyledi. Gökçe, sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanlarını, “Barındırdığı siluet, jeolojik ve ekolojik değerlerin korunması ve geliştirilmesi amacıyla alanın potansiyeli ve kullanım özellikleri göz önünde bulundurularak, kesin korunacak hassas alan ve nitelikli doğal koruma alanlarında izin verilen faaliyetlere ek olarak doğal ve kültürel bakımdan uyumlu düşük yoğunlukta faaliyetler, entegre tesis, turizm ve yerleşimlere izin veren alanlardır” diye açıkladı.

HEM TİCARET, HEM YERLEŞİM

İMO Başkanı Gökçe, “Bu düzenleme açık ki doğal koruma alanlarını sadece ticari faaliyete açmıyor, aynı zamanda yerleşmeyi de mümkün kılıyor. ‘Düşük yoğunlukta’ denilerek sözde kabul edilebilirliği sağlanmaya çalışılsa da, yoğunluğu ne olursa olsun adı geçen bölgelerin imara açılacağı anlaşılıyor. Kentsel değerlerin, kentlerin ortak kullanım alanlarının, askeri bölgelerin, su ve orman havzalarının yerleşmeye açılması yetmemiş olacak ki, yeni düzenleme ile doğal alanlar da imara ve kaçınılmaz olarak yerleşmeye, yapılaşmaya açılıyor” uyarısında bulundu.

‘UTANÇ VERİCİ BİR DURUM’

Düzenlemenin normal bir zamanda değil, bütün ülkenin korona virüs nedeniyle can derdine düştüğü bir dönemde sessiz sedasız yayımlandığını belirten Gökçe, “Bunun anlaşılabilir, kabul edilebilir tarafını bulmak mümkün değildir. Böylesi bir dönemde bunun düşünülmesi ve uygulanması ise tarihe utanç notuyla geçecektir” dedi.

Kaynak : www.haberimizvar.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir