Suriye’de kriz: Yeni bir felaket kapıda…

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Dünya Gıda Programı (WFP), Suriye’de 12,4 milyon insanın gıda erişimi konusunda sorun yaşadığını açıkladı. Bu sayı, geçen yıla kıyasla 4,5 milyon artış gösterdi.

Dünya Gıda Programı (WFP), Suriye’de rejim tarafından kontrol edilmeyen bölgelere Türkiye üzerinden yardım ulaştırılmasına imkân tanıyan BM düzenlemesinin uzatılması için çağrıda bulundu.

DW Türkçe’de yer alan habere göre WFP Sözcüsü Tomson Phiri, İsviçre’nin Cenevre kentinde yaptığı açıklamada, “Milyonlarca insanın hayatı söz konusu” ifadesini kullandı.

SÜRE 10 TEMMUZ’DA DOLUYOR

Söz konusu düzenlemeyi içeren BM kararının süresi, Güvenlik Konseyi tarafından uzatılmadığı takdirde 10 Temmuz’da sona erecek.

Ancak BM Güvenlik Konseyi’nde veto hakkı bulunan Rusya, Suriye’de rejim kontrolündeki bölgelere yardım ulaşmasını sağlayan tek yol olan bu sınır geçişlerinin sonlandırılmasını ve yardımların Şam üzerinden iletilmesini istiyor.

WFP’ye göre, Suriye’de gıda fiyatlarının önceki yıla kıyasla yüzde 247 artması ve insanların iç savaş nedeniyle sürekli yer değiştirmelerinden ötürü artık gıdaya ayıracak paralarının kalmaması bölgedeki sorunu daha da derinleştirdi.

Suriye’nin özellikle kuzeybatısında durumun dramatik olduğunu belirten Phiri, bu bölgede yaklaşık 2,4 milyon insanın Türkiye sınırını geçerek ulaşacak gıda, ilaç ve diğer zaruri gereksinimlere bağlı olarak yaşadığını vurguladı.

Phiri, sevkiyatın, muhaliflerin kontrolündeki bu bölgelere Şam’dan yapılmasının şu an bir alternatif olamayacağını belirtti.

kaynak:sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir