Türk hackerlar Çinli aşı üretici Sinovac sitesini hackledi

Türkiye’nin Covid-19 aşısı aldığı Çinli şirket Sinovac’ın internet sitesi “Root Ayyıldız” isimli Türkiye merkezli bir grup tarafından hacklendi.

Kendilerini “Türk Siber Ordusu” olarak tanımlayan grup sitede Türkiye ile Doğu Türkistan bayraklarını paylaşarak, “Al bayraktan, Gök bayrağa selam olsun. Cuma namazını Çin Seddi’nde kılmayı nasip et yarabbi. Ruhum bedenim ve fikrim her şey Müslüman Türk milletine feda olsun. Ölümümden sonra ruhum sizlerle hep beraber. Bu cihanda bir araya gelemesek de Uygur güzeli elbet bir gün orağımız olur” notu paylaştı.

Sabah saatlerinde olan saldırı sonrasında site tekrar normale döndü.

Geçtiğimiz hafta Fransa basınında, Çin’in koronavirüs aşısının Türkiye’ye verilmesi için bazı Uygur vatandaşlarının Çin’e iadesini talep ettiği yönünde iddialar yer almıştı.

‘Keymen, Türkiye’de Sinovac’ı temsil ediyor’

Sinovac firması ayrıca, CoronoVac adlı aşısının, Türkiye ve Azerbaycan’a Keymen ilaç firması tarafından dağıtılacağını duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, aşıların alımı için aracı olmadığını, Keymen’in sadece distribütör olduğunu ifade etmişti.

Sinovac şirketi aşının Türkiye ve Azerbaycan’daki dağıtımıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Keymen Türkiye ve Azarbeycan’da tek yetkili distribütörümüzdür. Covid-19 aşısına yönelik tüm görüşmeleri Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Azarbeycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlıkları ile Sinovac doğrudan müzakere ederek yürütmektedir. Keymen Sinovac’ı, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) da Türkiye’yi temsil etmektedir” ifadelerini kullandı.

Koca, CHP milletvekilinin iddialarını reddetmişti

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in, 20 gün önce ortaya attığı Çin aşısının alımında aracı firma kullanıldığı ve aşıyı Keymen ilaç firmasının getirdiği iddiasını Fahrettin Koca, “Devlet Malzeme Ofisi (DMO) doğrudan alacak, aracı yok” diye yalanlamıştı.

Ancak CHP’li Murat Emir ise Bakan Koca’nın ‘yalan söylediğini’ ileri sürerek, TRT muhabirinin Çin’den paylaştığı fotoğrafla iddiasının doğrulandığını belirtmişti.

Bakan Koca, iddialardan sonra, “Çin’den ithal getirilen aşılarda Keymen İlaç’ın aracı firma değil Sinovac’ın Türkiye distribütörü” olduğunu belirterek, “Keymen Sinovac’ı, Devlet Malzeme Ofisi de Türkiye’yi temsil etmektedir” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir