‘YARDIM PARALARINDA USULSÜZLÜK’ BASKINI

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Mevlana Camii’ne usulsüzlük yapılması nedeniyle düzenlenen polis baskınına, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki geldi. Açıklamada, “Polislerin baskın bahanesiyle cami içinde botlarıyla dolaşmalarının ve ibadethaneyi kirletmelerinin hiçbir şekilde mazur görülemeyeceği” ifadesine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın başkenti Berlin’de Kreuzberg semtinde bulunan Mevlana Camisi’ne koronavirüs salgını nedeniyle devlet tarafından verilen yardımlarda usulsüzlük yapıldığı için düzenlenen polis baskınına tepki gösterdi.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “yürütülen bir soruşturma gerekçe gösterilerek, çok sayıda polisle camiye baskın yapılması asla kabul edilemez” denildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, soruşturmanın nedeni ve son durumuyla ilgili herhangi bir açıklamaya yer verilmezken, “Polislerin baskın bahanesiyle cami içinde botlarıyla dolaşmaları ve ibadethaneyi kirletmeleri hiçbir şekilde mazur görülemez” ifadesine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

Berlin’deki en eski ve merkezi camilerden biri olan Mevlana Camisine polis tarafından yapılan baskını şiddetle kınıyoruz. Bu çirkin eylemle ibadet yerlerinin kutsallığına gösterilmesi gereken hassasiyet hiçe sayılmıştır.

Cemaatin sabah namazı için toplandığı sırada mali konuda yürütülen bir soruşturma gerekçe gösterilerek, çok sayıda polisle camiye baskın yapılması asla kabul edilemez.

‘İBADETHANEYİ KİRLETMELERİ MAZUR GÖRÜLEMEZ’

Polislerin baskın bahanesiyle cami içinde botlarıyla dolaşmaları ve ibadethaneyi kirletmeleri hiçbir şekilde mazur görülemez.

Bu çirkin eylemin ifade ve inanç özgürlüğü konusunda ders vermeye kalkan bir ülkenin başkentinde gerçekleştirilmesi ise ayrıca düşündürücüdür.

‘İZAHI MÜMKÜN OLMAYAN BİR HAREKET’

Bu baskın sadece Mevlana Camisindeki cemaate karşı değil, aynı zamanda, Müslüman topluma karşı yapılmış, izahı mümkün olmayan bir harekettir.

Ayrıca, Almanya’da sayıları 5 milyona yaklaşan Müslüman toplumunun maruz kaldığı önyargılı, ayrımcı ve orantısız muamelenin yeni bir örneğidir.

Müslümanların daha fazla dışlanmadan ve ötekileştirilmeden Almanya’nın ayrılmaz bir parçası oldukları gerçeğini Alman makamlarının idrak etmeleri gerekir.

NE OLMUŞTU?

Almanya’nın başkenti Berlin’de Türk ve Türkiye kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg ilçesinde yer alan Mevlana Camisi ve çevresindeki bazı iş yerlerine, Alman devletinin verdiği korona yardımlarından usulsüz yere faydalandıkları şüphesi ile çarşamba sabahı polis baskını düzenlenmişti.

Berlin Başsavcılığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, söz konusu baskınlarda 7 bin avro nakit para ve çeşitli belgelere el konduğu duyurulmuş ve usulsüzlük sonucu devletin yaklaşık 70 bin avro zarara uğratıldığından yola çıkıldığı bildirilmişti.

Kaynak : www.birgun.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir