ZAFER BAYRAMI YASAKLARLA KÖRETİLEMEZ

Türkiye’nin 57. Hükümetinde İçişleri Bakanı olarak görev yapmış Yurt Partisi Genel Başkanı Saadettin Tantan, “Tuhaftır ki bayram kutlamaları iptal edilirken, cami açılışlarına binlerce kişi iç içe geçmiş şekilde katılabilmiş ve herhangi bir tedbir alınmamıştır. Unutulmamalıdır ki; Türk milletinin en yüce zaferi olan 30 Ağustos’un birlik ruhu ‘kutlama yasakları’ ile köreltilmeyecek kadar kutsaldır” dedi.

YENİÇAĞ gazetesinden Fatih Erboz‘un haberine göre, Yurt Partisi Genel Başkanı Saadettin Tantan, 30 Ağustos Zafer Bayramı’na getirilen kısıtlamaya tepki gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli zaferlerinden birinin 30 Ağustos Zaferi olduğunu ifade eden Tantan, “Yakın tarihimizin en önemli zaferinin kazanıldığı 30 Ağustos’ta Batı Anadolu’daki Yunan işgal ordusunun esas kısmı imha ve esir edilerek etkisiz hale getirilmiştir. Bu sayede başlayan büyük taarruzla Batı Anadolu’daki Yunan işgali sona ermiştir.Sevr Antlaşması ile Yunanistan’a ilhakı tasarlanan İzmir ve civarı kurtarılmış ve bu anlaşmanın uygulanamayacağı tescil edilmiştir. Ayrıca Boğazlar bölgesi ve Doğu Trakya’nın boşaltılmasına zemin hazırlanmış ve İtilaf Devletlerinin Lozan için masaya oturması sağlanmıştır. Belki de Viyana bozgunundan itibaren kazanılan en önemli zaferdir” diye konuştu.

“KÖRETİLEMEYCEK KADAR KUTSALDIR”

30 Ağustos Zaferi’nin üzerinden 98 yıl geçmesine rağmen işgal güçlerinin vatan topraklarını tam anlamıyla terk etmediğini belirten Yurt Partisi lideri Tantan, “Zaferin ardından 98 yıl geçti ancak işgal güçleri vatan toprakları hala tam anlamıyla terk edebilmiş değil. Türkiye, dış güçlere bağımlı, kendi kaynaklarını kullanamaz hale getirilmiştir. Ne yazık ki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, geçtiğimiz bayramlarda olduğu gibi korona virüs nedeniyle iptal edilmiştir.Tuhaftır ki bayram kutlamaları iptal edilirken, cami açılışlarına binlerce kişi iç içe geçmiş şekilde katılabilmiş ve herhangi bir tedbir alınmamıştır. Unutulmamalıdır ki; Türk milletinin en yüce zaferi olan 30 Ağustos’un birlik ruhu ‘kutlama yasakları’ ile köreltilmeyecek kadar kutsaldır” ifadelerini kullandı.

100 sene önce aynı küresel güçlerin bu topraklarda kirli emellerini gerçekleştirmek için çaba çaba gösterdiklerini ifade eden Tantan, “Enerji ve ticaret savaşlarında bölge ve havzamızdaki küresel tehdidin acımasızlığını yaşarken, 100 sene önce bu bölge üzerinde kendi çıkarları için bu havzada yaşayan insanları acımasızca birbirine kırdırtan bu zihniyete karşı yüce Türk milletinin atalarının kazanmış olduğu savaşın kutlanmasına iktidar tarafından yasak getirilmek istenmesi kabul edilemez” dedi.

Tantan şunları söyledi: “Yoksulluğun, fakirliğin, cehaletin, mali ve ekonomik krizin ülkemizi tehdit ettiği ortamda insanların moral desteğe, umuda ihtiyacı varken, geleceğe birlikte güzel bir şekilde bakılması gerekirken, iktidar sahipleri bu yasaktan süratle vazgeçmelidirler.Ülkenin, halkının, birliğe, beraberliğe, küresel tehditlere karşı birlikte hareket etmeye ihtiyacı var. Bu yasaklarla hiçbir yere gidilemez. Bu ülke özgürlükler temelinde bir araya gelerek bağımsızlığını kazandı. Yasak getirerek kazanılmış bir zafer yok. Zaferler ayrıca halk ile birlikte kazanıldı. Halkın yararına yapılan her icraatı halk kabul eder. Halkı kullanarak, ülkenin aleyhine yapılan icraatı hiç kimse kabul edemez. Halkın tarihi, kültürel ve manevi değerlerine sahip çıkan yaklaşım içinde olunmalı. Manevi, kültürel, tarihi değerlerini yok edici yaklaşımlardan ise uzak durulmalı. Toplumun ayrıca inanç değerlerine de dokunulmamalı. Toplumun değerlerine dokunmaktan vazgeçilmesi, iktidarın ve ülkenin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir