Kulüpler Birliği’nden TFF’ye rest: ‘Taleplerimiz kabul edilmezse maçlara çıkmama…’

Kulüpler Birliği’nde düzenlenen başkanlık seçiminin ardından, Türkiye Futbol Federasyonu’nu hedef alan ortak bir bildiri yayınlandı. Süper Lig’deki bir kulüp hariç 19 kulübün imzaladığı bildiride “Taleplerimiz kabul edilmezse maçlara çıkmayız” denildi.

Süper Lig takımlarını temsil eden Kulüpler Birliği Vakfı’nın İstanbul’da yapılan olağan seçimli genel kurul toplantısı sonucunda Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu başkanlığa seçildi.

Seçimden kısa bir süre sonra 19 kulübün imzasıyla ortak bir açıklama yayınlayan Kulüpler Birliği, Türkiye Futbol Federasyonu’nu adeta topa tuttu. Yayınlanan bildiride dört madde üzerinde duran Kulüpler Birlği, TFF’yi belirtilen konularda aldığı kararları yeniden gözden geçirme ve kulüplerin taleplerini dikkate alma konusunda uyardı.

Türkiye Futbol Federasyonu’na hitaben yazılan açıklamanın sonunda “Taleplerimizin kabul görmemesi halinde, Türk futbolunun sürdürülebilirlikten uzak olacağı gerçeği göz önüne alınarak aşağıda imzası olan kulüpler olarak müsabakalara çıkmama dahil tüm seçenekleri değerlendireceğimizi bilgilerinize arz ederiz” denildi.

Öte yandan uzun süredir Kulüpler Birliği’nde ortak noktada buluşmayan Galatasaray ve Fenerbahçe’nin bildiriyi resmi Twitter hesaplarından paylaşması dikkatlerden kaçmadı.

İşte Kulüpler Birliği’nin yayınladığı bildirinin tamamı!

“Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’na, aşağıda yer alan başlıklarda Türkiye Futbol Federasyonu tarafından alınan kararların ve yapılmakta olan uygulamaların yeniden gözden geçirilerek, bu hususlarda alınmış kararlardan aşağıda imzası bulunan kulüplerimizin talebi doğrultusunda geri dönülmesi ve yine kulüplerimizin istekleri doğrultusunda yeniden karar alınması talebimizi bilgilerinize sunarız.

  • Türkiye Futbol Federasyonu ile yayıncı kuruluş arasındaki ciddiyetten uzak ilişkilerden ötürü sözleşmenin sürekli tadil edilerek kulüplerimizin her sene finansal zarar görmesi,
  • Merkez Hakem Kurulu, Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurullarının atama ve işleyişleri,
  • Yabancı oyuncu sayısındaki kulüplerimizin taleplerinin göz ardı edilmesi,
  • Kulüp Lisans Talimatı kriterlerinin ülkemiz gerçekleri dışında kalması

Türk futbolunun sürdürülebilir olmasını artık imkansız kılmıştır.https://335881d1af20ad59567e5fb182d21336.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Tüm bu gelişmelerden ötürü aşağıda imzası bulunan Süper Lig Kulüpleri olarak Türkiye Futbol Federasyonu’nun Kulüpler Birliği’nin uygunluğu olmadan alacağı kararları kabul etmeyeceğimizi bildiririz. Yayın ihale sürecinin dünyada başarılı örneklerinde olduğu gibi tarafımızca yapılması ve yönetilmesi gerekliliğini öngörmekteyiz. Bu nedenle yayın ihalesinin tüm süreçlerinde Kulüpler Birliği’nin onayının aranmasını talep ediyoruz. Ayrıca gerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gerekse Kamu Denetçileri Kurumu’nun tavsiye kararı doğrultusunda; Türk futbol yargı sisteminin bağımsız ve Genel Kurul tarafından seçilerek oluşturulması, Merkez Hakem Kurulu’nda liyakatin esas olması, sistemle alınan kararların şeffaf olması, yabancı oyuncu sayısı konusunda alınan karardan ivedilikle geri dönülmesi, Kulüp lisans Talimatı kriterlerinin pandemi koşullarının oluşturduğu etki ve kulüplerimiz gerçekleri doğrultusunda yeniden oluşturulması, daha önce Kulüpler Birliği olarak başkanlığınıza ilettiğimiz ve cevap alamadığımız ya da olumsuz cevap aldığımız tüm resmi başvurularımızın yeniden değerlendirilmesi taleplerimizi bilgilerinize arz ederiz. Bu taleplerimizin kabul görmemesi halinde, Türk futbolunun sürdürülebilirlikten uzak olacağı gerçeği göz önüne alınarak aşağıda imzası olan kulüpler olarak müsabakalara çıkmama dahil tüm seçenekleri değerlendireceğimizi bilgilerinize arz ederiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir