DSÖ’den KORONA KOMİSYONU

Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bölgesi Ofisi, pandemiyle birlikte önceliklerin belirlenmesi ve bazı konuların masaya yatırılması için bir komisyon kurma kararı aldı. Sağlık ve Sürdürülebilir Gelişme Komisyonu’na seçilen isimler dün belli olurken, listede Türkiye’den de bir isim var.

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında 20 milyondan fazla insana bulaşan ve yüz binlerce insanın ölümüne sebep olan corona virüsü salgınının ışığında kritik bir karar aldı.

Pandemi sürecinde değişen öncelikler ve sağlık ile gelişim konusunda değişen yaklaşımlar ile ilgili bir komisyon kurma kararı alan DSÖ, bunun detaylarını paylaştı.

REFORM TAVSİYESİ VERECEKLER
Avrupa ülkelerinden üyelerin seçildiği komisyon, sağlık ve sürdürülebilir gelişim konusunda çalışmalarda bulunacak. Komisyonun toplanacağı esas konu ise pandemi sonrasında yönetimdeki öncelikleri tekrar düşünmek olacak.

Komisyonun, farklı ülkelerdeki sağlık sistemlerinin Covid-19’a nasıl yanıt verdiği tartışılacak ve sağlık ile birlikte sosyal bakım sistemlerinin geliştirilmesi için yatırım ve reform tavsiyeleri de sunacak.

Sağlık ve sosyal bakım konularının siyasi ve toplumsal öncelik olarak tanımlanması için çalışacak komisyonun başkanı ise İtalya’nın eski başbakanlarından Bocconi Üniversitesi’nin Rektörü  Mario Monti olarak seçildi.

Güler SABANCI

TÜRKİYE’DEN BİR KİŞİ YER ALIYOR
Komisyonun üyeleri arasında ise hükümetten, bilim dünyasından, iş dünyasından ve ekonomistlerden oluşan bir topluluk bulunuyor. DSÖ’nün Avrupa Bölgesi’nden Sorumlu Direktörü Dr. Hans Henri P. Kluge, “Amacımız Sürdürülebilir Gelişim Amaçları çerçevesince sağlığı siyasi önceliğin en önemli maddesi haline getirmek istiyoruz. Oluşturulan bu yeni Pan-Avrupa Komisyonu, farklı alanlarda uzmanlaşmış liderlerin, karar vericilerin, bilim insanlarının gelecekte sağlık sistemi ile ilgili sorunları tanımlayıp, formüle edip çözmek için çalışacaktır” dedi.

Bilimsel Danışma Kurulu’nun da destek vereceği Komisyon, son raporunu 2021 yılının Eylül ayında sunacak. Farklı ülkelerden isimlerin yer aldığı listede Türkiye’den de bir kişi yer alıyor.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Vakfı Başkanı Güler Sabancı, farklı ülkelerden seçilen isimler arasında yer alıyor.

Kaynak : SÖZCÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir