Erk Acarer’e yapılan saldırıya Berlin’de büyük tepki: Faşizme karşı omuz omuza

Berlin’de Birgün yazarı Erk Acarer’e yapılan saldırı sonrası gazeteciler, siyasi partiler ve BirGün okurları, kitlesel bir dayanışma eylemi gerçekleştirildi. Yapılan konuşmalarda, saldırının aslında halkın haber alma hakkını hedef aldığı vurgulandı. Yürüyüş sırasında sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıldı.

Berlin´de evinin önünde 3 şahsın saldırısına uğrayan BirGün yazarı Erk Acarer için Kreuzberg’in merkezinde bir dayanışma eylemi gerçekleştirildi.

Celalettin Kesim Anıtı’nın önünde başlayan eyleme Sınır Tanımayan Gazeteciler (RoG) Berlin Şube Başkanı Christian Mihr ve Deniz Yücel’in de aralarında olduğu basın emekçileri katıldı. BirGün okurlarının yoğun olarak ilgi gösterdiği etkinliğe SOL Parti, TİP, TKP ve HDP gibi partilerin yanı sıra Almanya parlamentosundaki milletvekilleri de destek verdi.

Protesto sırasında okunan basın açıklamasında, “Türkiye´de halklar yüzünü AKP´den başka yerlere çevirmeye başladılar. Bu sayede ki bir sene öncesine kadar AKP ile yakın olan mafya lideri Sedat Peker´in söyledikleri bu kadar dikkat çekmeye başladı. Fakat insanların gözünden kaçan bir şey var ki bağımsız gazeteciler uzun zamandır bu mafya liderlerinin anlattıkları konular üzerine yazıyor. Hem de ne amaçla hareket ettiği belli olmayan bir mafya liderinin söylediklerinden fazlasını anlatıyorlar. Korkmadan halka gerçekleri söylüyorlar. Şimdi bu gerçekler iktidar bloğunun içindeki çatırtıların sesine karıştığı için daha çok duyulmaya başladı” denildi.

“SALDIRI BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE”

Eylemde konuşan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RoG) Berlin Şube Başkanı Christian Mihr saldırının yalnızca gazetecileri değil basın özgürlüğü için mücadele veren herkesi hedef aldığını söyledi. Mihr, Almanya´nın dünyanın farklı ülkelerinden gelen bağımsız gazeteciler için ‘güvenli bir liman’ olacakken Acarer´e yapılan türden saldırıların gerçekleşmesinin şoke edici olduğunu ve tüm diğer sürgün/göçmen gazetecilerin güvenliği için de bir tehdit anlamına geldiğini vurguladı.

“ÖNLEMLER YETERLİ DEĞİL”

Gazeteci Deniz Yücel ise “Basın özgürlüğü benim için herhangi bir konu değil. Bence Beyaz Rusya´dan, Suudi Arabistan´a dünyanın hemen her yerinde basın özgürlüğünün savunulması temel bir görev olarak önümüzde duruyor” diye konuştu. Yücel, Acarer´e yapılan saldırının aynı zamanda halkın haber alma hakkına da yönelik olduğunun altını çizdi. Yücel, Alman hükümetinin saldırıyı ciddiye aldığına inandığını ancak alınan önlemlerin yeterli olmadığını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Kottbuser Tor´dan Oranienplatz´a doğru yürüyüş yapıldı. Yürüyüş sırasında sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıldı.Oranienplatz’da kapanış mitingi sonrasında etkinlik sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir