SAĞLIK ÇALIŞANLARININ “UYARI GREVİ”NDE 2.DALGA

Kamu Emekçileri Tüm Almanya Genelinde olduğu gibi, Hamburg’da da, haklı taleplerini dile getirmek için tekrar  2.dalga “Uyarı Grevi” yaptı.

Haber / Foto: Ali AKDEMİR

Hamburg’da toplu sözleşme görüşmeleri devam eden hastane çalışanları 22-23 ekimdeki görüşme öncesinde işveren üzerindeki baskıyı arttırmak için, 20 ekimde ikinci kez bir günlük uyarı grevi yaptılar.

Hastane ve kamu çalışanlarının hak arayışı ve greviyle dayanışma için, Hamburg Eyalet Meclisi göçmen kökenli SOL parti milletvekillerinden Mehmet YıldızDeniz Çelik ve DİDF Hamburg  üyesi işcilerde katıldı.

Mitingin sunumunu Ver.di sendikasi Hamburg eyaleti başkan yardımcısı Siggi Friess yaparken, Ver.di sendikası genel başkanı  Frank Werneke ve Ver.di sendikası Hamburg eyaleti başkanı Berthold Bose de birer konuşma yaptılar.  4 kişiden oluşan “Tubeart” isimli müzik gurubuda söyledikleri parçalarla mitinge katılanları çoşturdular.   

Almanya’da Hükümet ile Verdi Sendikası arasında süren toplu iş sözleşme görüşmelerinin ikinci turunda anlaşma sağlanamayınca, kamu çalışanları,  ücret artışı talebiyle yine ikinci kez  birçok eyalette uyarı grevi yaptı.

Hamburg’da Sağlık Emekçilerinin Hak Arayışı Sürüyor!

Ver.di sendikasının çağrısıyla gerçekleşen uyarı grevine  çok sayıda sağlık emekçisi katıldı.  Grevle ilgili kamu sendikası tarafından eş zamanlı olarak düzenlenen iki ayri mitinge toplam 1500’ye yakın kişi katıldı.

 Aralarında Asklepios, UKE’de çalışan sağlık emekçileri ve kreş çalışanlarının da  olduğu 1000  kişi,  Hamburg Eyalet meclisinin  önündeki  düzenlenen mitinge katılırken, 500 kişilik bir grupta,  Gänsemarkt semtinde düzenlenen  ikinci  mitinge katılarak haklı taleplerini dile getirdiler. 

Hamburg’da hastane çalışanları geçtiğimiz eylül ayının sonunda da bir günlük uyarı grevine çıkmışlardı. Ver.di sendikası uyarı grevi nedeniyle acil bölümündeki hastaların olumsuz etkilenmemesi için işverene özel bir teklif götürmüş ancak, işveren sendikayı zor duruma düşürmek amacıyla buna yanaşmamıştı. Hastane çalışanlarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri kentte değişik hastanelerde toplam 45 bin çalışanı yakından ilgilendiriyor.

VER.Dİ, ÇALIŞANLAR İÇİN  EN  AZ YÜZDE 4,8 ZAM TALEP EDİYOR

Hükümet ve sendika temsilcileri arasında yapılan toplu  sözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine,  Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di), grev çağrısı yapmıştı.

Almanya’da hükümet, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) sebep olduğu ekonomik krizin vergi gelirlerini baltaladığını ve özellikle belediyelerde kamu sektörü finansmanını sıkıntıya soktuğunu ifade ederken, sendikalar, özellikle sağlık alanında kamu sektörü çalışanlarının salgında çok önemli rol oynadığını, bunun ücret görüşmelerine yansıtılması gerektiğini savunuyor.

 Ücret artışlarına yönelik üçüncü tur müzakereler, 22-23 Ekim‘de  yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir