GALATASARAY BELHANDA’NIN SÖZLEŞMESİNİ FESHETTİ

Galatasaray’ın Younes Belhanda’ya gönderilen fesih bildiriminde inanılmaz detaylar var.

SÖZCÜ’nün edindiği bilgilere göre Belhanda’nın ipi önceki günkü yönetim kurulu toplantısında çekildi. Terim de durumla ilgili bilgilendirildi. Oyuncuya sözleşmesinin feshedileceği dün idman öncesi söylendi. Belhanda, resmi bir belge gelmediğini kaydederek idmana çıktı.

Galatasaray’ın dün Belhanda’ya yolladığı ihtarname ve fesih bildirimindeki detayları da yine SÖZCÜ açıklıyor.

İHTARNAME

Sözleşmenizin feshine, ayrıca 2020-21 sezonu garanti net ücretinizin yüzde 10’u üzerinden 335 bin Euro tutarında para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

FESİH BİLDİRİMİ

1- Suçlu bulundunuz: Trabzon havalimanında (1 Eylül 2018) bir taraftara hakaret ettiniz. T.C. mahkemelerindeki ceza davasında suçlu bulundunuz.

2- Taraftara hakaret: Real Madrid maçında (22 Ekim 2019) oyundan çıkarken kulüp taraftarlarına ağır hakaretler yönelttiniz.

3- Sahte imza suçlaması: Fenerbahçe’ye karşı çok önemli bir maçta (23 Şubat 2020) kırmızı kart gördünüz. Bu nedenle yönetim kurulunun size verdiği cezayı kabul etmediniz. Disiplin cezasından kaçmak için imza size ait olmasına rağmen kulüp iç disiplin yönetmeliğini imzaladığınızı reddettiniz. Bu, kulübü imzanızı taklit etmekle suçladığınız anlamına gelir. Bu, kulübün size olan güveninin telafi edilemez şekilde kırılmasının nedenlerinden biridir.

4- Saygınlığa zarar verdi: Kulüp, sizi daha fazla asılsız suçlamada bulunmamanız konusunda uyarmış olsa da Sivasspor maçı sonrası yaptığınız röportajda yönetim kurulu üyelerinin saygınlıklarına zarar veren suçlayıcı ifadelerde bulundunuz. Dolayısıyla iç disiplin yönetmeliklerini bir kez daha ihlal etmekle kalmadınız, aynı zamanda sözleşmenin özel hükümler 16. maddesini de ihlal ettiniz.

14. MADDE NE DİYOR?

Galatasaray’ın haklı fesih için gerekçe gösterdiği FIFA Oyuncuların Statüsü ve Transferleri Talimatı’nın 14. Maddesi iki fıkradan oluşuyor.

  • 14.1: Haklı bir sebep halinde (Tazminat ödenmemesi veya sportif yaptırımların uygulanması) bir kontrat, iki tarafça da sonuçsuz (tazminatsız) sonlandırılabilir.
  • 14.2: Bir tarafın, kontratı zorla değiştirmek ya da feshetmek istemesi karşı tarafa sözleşmeyi haklı şekilde feshetme hakkı tanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir