Poliste Irkçılık Araştırması İptaline Tepkiler

Almanya’da İçişleri Bakanlığı’nın emniyet teşkilatında ırkçı ayrımcılık konusunda yapılacağı açıklanan bir araştırmayı iptal etmesi tepkilere yol açtı.

Avrupa Konseyi’ne bağlı “Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu” (ECRI) tarafından Alman emniyet teşkilatındaki ırkçı eğilimleri tespit etmek amacıyla tavsiye edilen bir bilimsel araştırmanın İçişleri Bakanlığı tarafından “Zaten polisin ayrımcılık yapması yasak, araştırmaya gerek yok” gerekçesiyle iptal edilmesine tepkiler sürüyor.

Adalet Bakanı Christine Lambrecht şüphelilerin gerekçe yokken ten rengi ve görüntülerine göre değerlendirildiği “ırksal profilleme” (Racial Profiling) uygulamasına yönelik araştırmanın yapılması gerektiğini belirterek, kimseye yönelik genel bir suçlamada bulunma amacı taşımadığını, mevcut durumun tespiti açısından bunun gerekli olduğunu söyledi.

KOALİSYON ORTAĞI VE MUHALEFETTEN TEPKİ

Hristiyan Sosyal Birlik partili İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in, yasak olması nedeniyle polisin ten rengi ya da dış görüntüsünden dolayı hiç kimseyi mağdur etmediğini belirterek, bu konudaki şikayetlerin istisnai durumlardan kaynaklandığını açıklamasına koalisyonun küçük ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin (SDP) genel başkan yardımcısı Kevin Kühnert’ten de tepki geldi. Kühnert, “Spiegel” dergisine verdiği demeçte, İçişleri Bakanının bu kararıyla polise “iyilik yapmadığını” belirterek, “Bir araştırma bu konudaki tartışmalara gerçekler doğrultusunda nesnellik kazandırabilir. Seehofer şimdi bu fırsatı heba ediyor” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın emniyet teşkilatında olası ırkçı eğilimler üzerine yapılacak bilimsel çalışmaya karşı çıkmasına muhalefet de tepki gösterdi.

Yeşiller’in içişleri uzmanı Irene Mihalic Seehofer’i “inatçı bir inkarcılıkla” suçladı. Bakanın tutumunu Japonların ünlü “üç maymun” benzetmesiyle eleştiren Mihalic, “Polis teşkilatı içinde ırkçılık vakası olduğu tartışmasızdır” diye konuştu. Yeşiller partili politikacı, “Çözüm geliştirebilmek için sorunun ne kadar büyük olduğunu bilmemiz gerekiyor” dedi.

Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Martina Renner de yaptığı açıklamada, “Yetkililer ırkçı yapılar ve tutumlarla ilgili açık söylem ve bilimsel çalışmaları bu şekilde engellediği sürece hiçbir şey değişmeyecek” dedi.

“ÖNEMLİ BİR FIRSATI KAÇIRIYOR”

Öte yandan Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi Başkan Vekili Bernhard Franke, Pazartesi günü Berlin’de yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı’nın araştırmayı iptal etmekle emniyetteki ilgili davaları değerlendirmek ve temel araştırmalar yapma konusunda önemli bir fırsatı kaçırdığını söyledi.

Franke Bakan Seehofer’in, Emniyette ırkçılığın pratik olarak mevcut olmadığı ve bu nedenle daha fazla araştırılmasına da gerek bulunmadığı yönündeki açıklamasının geçerli olmadığını dile getirerek, bu tür bir araştırma yapılması halinde destek olacaklarını kaydetti.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir